آقای روحانی! امشب به این 22 سوال پاسخ شفاف بدهید

۸۳۸۰
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
۰
طبق تجربه قبلی که در اختیار ملت است و احتمال می رود که مجری یا مجریان امشب نیز به جای پیگیری دغدغه های مردم، به همراهی و همنوایی با روحانی برآیند، سوالاتی که این روزها در افکار عمومی مطرح است، به نگارش می آید؛ شاید آقای رییس جمهور برای پاسخ به آنها اقدام نماید

روحانی در دفعات گذشته یکبار در ابتدای انتخاب به عنوان فرد منتخب مردم در انتخابات، دومین مرتبه در جریان ارایه گزارش ۱۰۰ روزه و باردیگر، در جنجال سبد کالا به تلویزیون آمد و مطالبی را خطاب به مردم ارایه نمود که دو حضور وی با حاشیه های پررنگ تر از متن همراه شد.

در گزارش ۱۰۰ روزه، ۳ مجری به جای پرسشگری از رییس دولت یازدهم، به همنوایی با وی مشغول شدند و در سومین حضور، انتخاب مجری و کشمکش میان دولت و صداوسیما، گفتگوی مستقیم را با یک ساعت تاخیر مواجه کرد و البته آن برنامه نیز پس از اجرا، هرگز سطح توقعات مردم را برآورده نکرد.

اینک، و در آستانه چهارمین حضور تلویزیونی روحانی، از وی تقاضا می شود همانگونه که از عنوان این برنامه پیداست، به جای یک گزارش یکطرفه و یکجانبه که در پاسخ به سوالات کلیشه ای و هماهنگ شده مجریان ارایه می شود، گفتگویی جدی میان مطالبات واقعی مردم و رییس جمهورشان شکل بگیرد. در واقع می توان گفت مردم از تکرار مکررات و سخنان ادیبانه رییس جمهورشان خسته شده اند و توقع دارند او با صراحت به دغدغه های آنان پاسخی جدی و قابل اجرا بدهد؛ نه مانند وعده توزیع شیر در مدارس طی گزارش ۱۰۰ روزه که از نتایج آن وعده هم خبری در دست نیست!

 

طبق تجربه قبلی که در اختیار ملت است و احتمال می رود که مجری یا مجریان امشب نیز به جای پیگیری دغدغه های مردم، به همراهی و همنوایی با روحانی برآیند، سوالاتی که این روزها در افکار عمومی مطرح است، به نگارش می آید؛ شاید آقای رییس جمهور برای پاسخ به آنها اقدام نماید:

۱- با توجه به اینکه به سالگرد انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم، لطفا لیست شعارهای انتخاباتی که در جریان تبلیغات به مردم وعده دادید را اعلام نموده و بفرمایید که کدامیک از آنها محقق شده و در کدام وعده و شعار توفیقی نداشتید؛ علت عدم توفیق چه بود؟

۲- شما شعار تشکیل دولت راستگویان را سرداده بودید؛ آیا طی ۹ ماه گذشته، اقدامات دولت را در همین زمینه ارزیابی می کنید؟

۳- یکی از شعارهای انتخاباتی شما و یکی از نام هایی که برای دولت خود اعلام کرده بودید، دولت اعتدال بود. لطفا توضیح دهید که کدامیک از اقدامات شما و همکارانتان در این چارچوب بوده و کدامیک جنبه افراطی به خود گرفته است.

۴- در ادامه نامگذاری های شما پیرامون یک دولت ۴ ساله، نام “تدبیر و امید” را نیز به زبان آورده بودید، اما امروزه برخی افراد، حتی بعضی کارشناسان، از عنوانی مانند “بیم و امید” استفاده می کنند، علت این مساله را در چه می دانید؟

۵- آیا شما دانستن را حق مردم می دانید؟ اگر پاسخ مثبت است، لطفا توضیح دهید که چرا مذاکرات هسته ای و توافق ضعیف ژنو را از دید ملت پنهان کرده و تیم مذاکره کننده دولت شما بر محرمانه بودن آن، حتی از مسئولان کشور و نمایندگان مجلس، اصرار می ورزند؟

۶- آیا شما اقداماتی مانند توزیع سبد کالا را اقدامی پوپولیستی نمی دانید؟

۷- شما وعده کرده بودید که می خواهید عزت را به پاسپورت ایرانی بازگردانید اما همینک مشاهده می شود که حتی به نماینده رسمی شما نیز که قبلا بارها به آمریکا سفر کرده بود، ویزا نمی دهند. این مساله را چگونه ارزیابی می کنید؟

۸- یکی از شعارهای دایمی شما نقدپذیری، تحمل مخالف و ایجاد فضای باز برای منتقدان است. لطفا درباره تعطیلی ۲ هفته نامه، اخطار نزدیک به تعطیلی یک روزنامه، شکایت شورایعالی امنیت ملی به ریاست شما از چند نماینده مجلس، یادداشت نویس و… به ملت توضیح ارایه نمایید.

۹- شما در جریان تبلیغات انتخاباتی و در تلویزیون از اهدای تریبون یکطرفه رسانه ملی به برخی افراد و عدم حضور دیدگاه های متفاوت گلایه نمودید. اینک اما مشاهده می شود که حضور منتقدین توافق ضعیف ژنو در تلویزیون ممنوع شده و حتی برنامه هایی مانند صرفا جهت اطلاع و… با فشار شدید و بعضا تهدید به تعطیلی همراه شده است؛ آیا این اقدام تناقض در شعار و عمل نیست؟

۱۰- طی ۹ ماه گذشته از سوی جنابعالی و همکارانتان بارها و بارها نسبت به مردم و منتقدین اهانت هایی صورت گرفته است. بی سواد خواندن، گرفتن پول از جاهای مختلف جهت انتقاد از دولت، ماجرای لبوفروش ها و تاکسی داران، حسود، افراطی، تندرو و… تنها بخشی از این توهین ها بود. علت این نوع برخورد با مردم و منتقدین چیست؟

۱۱- در بحث تورم، دولت از کنترل آن و نیز شیب ملایم در جریان هدفمندی سخن گفته است اما آنچه که در سطح جامعه مشاهده می شود، افزایش بی رویه قیمت هاست. ارزیابی شما از این تفاوت چیست؟

۱۲- باتوجه به اینکه جنابعالی در لباس روحانیت مشغول خدمت هستید، لطفا ارزیابی خود را از برخی اقدامات ضدفرهنگی و ضدارزشی صورت گرفته در ۹ ماه اخیر که اعتراض امام خامنه ای و مراجع تقلید را نیز به همراه داشت، بیان کنید.

۱۳- نقش هاشمی رفسنجانی و فرزندانشان در دولت شما چیست؟ و علت حضور خاندان رفسنجانی در جلسات مختلف دولتی، اعم از عزل و نصب ها و… را چه می دانید؟

۱۴- باتوجه به عملکرد ۹ ماهه شما، اگر امروز انتخابات شود و جنابعالی مجددا کاندیدا باشید، فکر می کنید چه میزان رای خواهید آورد؟

۱۵- به نظر شما میزان قدرت خرید مردم امروز نسبت به سال گذشته چه تغییری کرده است و علت این تغییر را در چه می دانید؟

۱۶- اولا پاسخ شما درباره دیدارهای جنجالی و دزدانه هیات های غربی با فتنه گران چیست؟ ثانیا علت افزایش گستاخی ها، توهین ها و تهدیدهای دولتمردان آمریکایی طی ۹ ماه اخیر نسبت به سال های گذشته را در چه می دانید؟

۱۷- میزان انطباق توافق ضعیف ژنو و نحوه اجرای آن توسط حریف غربی با مرقومه ای که خطاب به امام خامنه ای نوشتید، را به صورت صریح و شفاف ارایه نمایید. ضمنا، نظر شما پیرامون اظهارات اخیر سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده، پیرامون اشتباه جنابعالی در نگارش حق غنی سازی در مرقومه ای که نوشته اید، چیست؟

۱۸- باتوجه به اعتراضات پردامنه مردم از پیامک نوروزی، سفرهای غیرکاری ابتدای سال رییس جمهور، عیدی های پرداختی در یک وزارتخانه، هزینه میلیاردی جهت بازسازی بخش هایی از دفتر و نهاد ریاست جمهوری از جمله در بحث ساخت استخر و سونا و برگزاری جشن ولادت حضرت زهرا(س) توسط همسر جنابعالی در کاخ سعدآباد، اولا آیا این اقدامات را در چارچوب اقتصاد مقاومتی و ساده زیستی علوی می دانید؟ ثانیا مجموع این هزینه ها چه میزان بوده و از کدام محل پرداخت شده است؟

۱۹- علت ضعف رسانه ای و اطلاع رسانی دولت با جامعه را در چه می دانید؟

۲۰- اگر مذاکرات هسته ای به توافق موردنظرتان نرسد، کدام برنامه جامع و دقیقی را جهت بهبود وضعیت اقتصادی مردم در دستور کار قرار داده و یا خواهید داد؟

۲۱- شما در ابتدای فعالیت خود به عنوان ریاست جمهوری گفته بودید که با کلید آمده اید نه با داس! لطفا آماری از عزل و نصب های صورت گرفته در دولت، از کابینه تا مدیران میانی را اعلام و علت این تعداد عزل و نصب را به مردم توضیح دهید.

۲۲- با توجه به حجم گسترده تبلیغات دولتی، راه اندازی کمپین های مختلف و جو رسانه ای سنگین صداوسیما پیرامون انصراف مردم از دریافت یارانه، علت اصلی ثبت نام نزدیک به ۹۵ درصدی از نگاه شما چه بوده است و چقدر عملکرد ۹ ماهه دولت را در این راستا موثر دانید؟

  • منبع:

    خیبرآنلاین
انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


یک + = 3