پیام آیت‌الله جوادی آملی به همایش«عقلانیت و اعتدال در سیاست خارجی»:

آیه” فَقَاتِلُواْ أَئِمَّهَ الْکُفْرِ” ناظر به همین افراد است که مدام از گزینه‌های روی میز حرف می‌زنند/ علت مقابله با این افراد، کافر بودنشان نیست؛زیرا با کافر می‌شود کنار آمد، اما با مستکبر نه

۸۵۳۰
۰۱ خرداد ۱۳۹۳
۰

آیت الله جوادی آملی گفت:با این گروه نمی شود زندگی کرد و نمونه‌اش عمل نکردن به چندین قطعنامه درباره اسرائیل و یا قطعنامه‌هایی که در دوران فاع مقدس صادر می‌ کردندلذا مسئولان ما در مذاکره با این‌ها باید نهایت هوشیاری را داشته باشند.

آیت‌الله جوادی‌آملی، در پیامی به همایش تخصصی «عقلانیت و اعتدال در سیاست خارجی»، با بیان این‌که اسلام برای روابط ملی منطقه‌ای و بین‌المللی برنامه‌ریزی کرده است، اظهار کرد: این سه محور شامل ارتباط داخلی و خارجی با ملت و دولت مسلمان، رابطه با اهل کتاب و ارتباط با جوامع بشری اعم از مشرک و غیره است و آیات و روایات برای هر سه بخش دستورات ویژه‌ای دارد.

این مرجع تقلید با اشاره به جهان‌شمولی قرآن و دستورات پیامبر‌(ص)، خاطرنشان کرد: برنامه‌های ما نیز باید اینگونه باشد زیرا اسلام در عین حال که به روابط داخلی و منطقه‌ای توجه دارد نگاه بین المللی نیز دارد و پیامبر‌(ص) رحمهاللعالمین بودها ست.

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر این‌که روابط خارجی با دیگران لزوما نیازمند مودت، محبت و اتحاد سبیل نیست، افزود: البته وضعیب محارب و کسی که همواره از گزینه‌های نظامی روی میز حرف می‌زند فرق می‌کند؛ این‌ها همان‌هایی هستند که وقتی انسان با آنها دست می‌دهد باید انگشتایش را بشمارد و آیاتی مانند ” فَقَاتِلُواْ أَئِمَّهَ الْکُفْرِ” ناظر به همین افراد است. علت مقابله با این افراد کافر بودنشان نیست؛ زیرا با کافر می‌شود کنار آمد، اما با مستکبر نه، این‌ها طبق آیه قرآن به سوگند‌ها و تعهدات و میثاق‌های خود پایبند نیستند.

وی خاطر نشان کرد: با این گروه نمی شود زندگی کرد و نمونه‌اش عمل نکردن به چندین قطعنامه درباره اسرائیل و یا قطعنامه‌هایی که در دوران فاع مقدس صادر می‌ کردند؛ این‌ها با دست راست تعهد کنند، با دست چپ نقض می‌کنند، لذا مسئولان ما در مذاکره با این‌ها باید نهایت هوشیاری را داشته باشند.

آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به سه اصل عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی دولت اسلامی، گفت: مسئولان ما در روابط خارجی باید مقتدرانه بیانگر اسلام باشند و این اصل اسلامی را در نظر بگیرند که “الاسلام یعلو ولا یعلی علیه”.

وی در پایان تاکید گفت: مصوبات مجلس و قانون رسمی مملکت برای همه قابل احترام است و همه حمایت می‌کنند و باید در تمام مراحل تعاملات خارجی خدا را در نظر بگیریم.

  • منبع:

    رجانیوز
انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


1 × دو =