مقاله راهبردی تونی بلر؛

برای مقابله با نفوذ و گسترش اسلام سیاسی در منطقه خاورمیانه باید در کنار روشنفکران طرفدار جهان مدرن در این کشورها قرار بگیریم

۵۳۷۹
۱۷ شهریور ۱۳۹۲
۰

تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس و از متحدین جرج بوش در حمله به افغانستان و عراق بود و اکنون از طرفداران سرسخت حمله به سوریه است. وی  سه شنبه ۲۷ آگوست ۲۰۱۳ در مقاله ای در روزنامه تایمز نوشت:

اکنون سیاست غرب در یک تقاطع قرار دارد: تأمل یا اقدام؛ شکل دادن به حوادث و یا واکنش و انفعال در قبال آنها.

پس از جنگهای طولانی و دردناک در عراق و افغانستان، من ضربه و آشفتگی باقیمانده از آنها را به روشنی درک می کنم؛ اما ما سئوال این است که باید سختی مداخله را بپذیریم یا باید تماشاگر باشیم و دست دست کنیم؟
سوریه در قتل عام ناشی از خشونت اسد و وابستگان مختلف القاعده، محل پرورش افراط گرایی بی نهایت خطرناک تر از افغانستان در ۱۹۹۰ شده است.

مصر که در حال تبدیل شدن به یک نسخه سنّی از ایران بود، دچار هرج و مرج شده است.

ایران – با وجود رئیس جمهور جدید خود – هنوز یک دیکتاتوری مذهبی با یک بمب هسته ای است .

متحدان ما ناراحتند . دشمنان ما جسور شده اند . خودمان هم در سردرگمی بسر می بریم. این وضع یک کابوس است .

در مصر آنچه برای همه روشن است این است که ارتش مصر یک دولت منتخب دموکراتیک را سرنگون کرد و در حال سرکوب یک حزب سیاسی قانونی است و حامیان آن را می کشد و رهبران آن را زندانی می کند و دولتی جدید در حال استقرار است. ممکن است ما فکر کنیم که این وضع با ارزش های ما سازگار نیست؛ اما این یک خطای استراتژیک و مغالطه است. این مغالطه در رویکرد و طبیعت اخوان المسلمین نهفته است . بر خلاف آنچه ما فکر می کنیم اخوان المسلمین یک حزب سیاسی معمولی نیست، یک جنبش است. چیزی که آنها انجام می دهند تغییر سیستماتیک در قانون اساسی و به دست گرفتن کنترل از جایگاه فرمانده دولت به منظور دگرگونی است و این با ارزش های ما در تناقض است. لذا درست است که اقدام ارتش در ایجاد دولت نظامی جدید محل انتقاد است ولی این برای بازگشت به دموکراسی نزدیک تر است.

سوریه، از هم پاشیده، در خون تقسیم شده و امواج تروریسم در آن دیده می شود. سیستم های دفاع سوریه بیش از حد قدرتمند است و مسائل بسیار پیچیده است.

واقعیت این است که مبارزه مرگ و زندگی در مورد آینده اسلام بین جریان اسلام سیاسی و جریان روشنفکر اسلام و جهان مدرن وجود دارد .در این مبارزه، ما نباید خنثی و بی طرف باشیم.

من به عنوان یکی از معماران سیاست پس از ۱۱ سپتامبر مشاجرات، غم و اندوه و هزینه تصمیمات را می دانم. عواملی که منجر به مداخلات در عراق و افغانستان بسیار شد، در قلب طوفان حوادث کنونی وجود دارد و عامل بازگشت ما به آن سیاست هاست. باید آنچه را که موجب شکست ما می شود، بشکنیم؛ زیرا آنها خودشان نمی خواهند نابود شوند. با گذشت زمان آنها قوی تر می شوند و اگر ما دست روی دست بگذاریم، زمانی می رسد که دیگر کار از کار گذشته است و چاره ای نداریم.

انتهای مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید


هشت + 5 =