ترجمه کامل و صحیح توافق‌نامه ژنو

۷۲۶۳
۲۶ آذر ۱۳۹۲
۰

هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه حلِ جامعِ بلندمدتِ مورد توافق طرفین است؛ که اطمینان یابد برنامه هسته­ ای ایران منحصراً صلح آمیز باقی خواهد بود. ایران مجددا تصریح می نماید که تحت هیچ شرایطی، ایران هرگز به دنبال دستیابی یا گسترش هیچ سلاح هسته­ ای نخواهد بود. این راه حل جامع مبتنی بر این اقدام­های اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره­ زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی­ها می­ انجامد. این راه حل جامع ایران را قادر می ­سازد تا به­ طور کامل از حق خود از انرژی هسته­ ای برای اهداف صلح­ آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده ان پی تی و در تطابق با تعهدات خود در این [معاهده] برخوردار گردد. این راه حل جامع دربرگیرنده یک برنامه غنی­ سازی که توسط طرفین تعریف شده با محدودیت­های عملی و اقدام­های شفاف­ ساز برای کسب اطمینان از ماهیت صلح ­آمیز این برنامه است. این راه حل جامع از یک کل متحد تشکیل می­شود که هیچ چیزی توافق نمی شود مگر اینکه در مورد همه چیز توافق شود. این راه حل جامع شامل یک فرآیند متقابل و گام به گام است و به رفع جامع همه تحریم­های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم­های چندجانبه و ملی مربوط به برنامه هسته­ ای ایران می­انجامد.
گام های اضافی در میان اقدام ­های اولیه و گام نهایی، از جمله، در میان موارد دیگر، پرداختن به قطعنامه­ های شورای امنیت با نظر به اینکه ملاحظه شورای امنیت سازمان ملل در این موضوع به صورت رضایت بخش، به نتیجه برسد. سه کشور اروپایی [فرانسه، انگلیس و آلمان] به اضافه سه کشور دیگر [روسیه، چین و امریکا] و ایران، مسئول نهایی­ کردن و اجرای اقدام­های کوتاه مدت دوجانبه و راه حل جامع با حسن نیت خواهند بود. یک کمیسیون مشترک از سه کشور اروپایی، اتحادیه اروپایی به اضافه سه کشور دیگر و ایران برای نظارت بر اجرای اقدام­های کوتاه مدت و پرداختن به موضوعاتی که ممکن است مطرح گردد، ایجاد خواهد گردید، در حالی که آژانس بین ­المللی انرژی اتمی مسئولیت راستی­ آزمایی اقدام ­های مربوط به هسته­ ای را خواهد داشت. این کمیسیون مشترک با آژانس بین­ المللی انرژی اتمی، برای تسهیل حل و فصل موضوعات گذشته و حال مورد نگرانی، همکاری خواهد کرد.

 

 

عناصر گام اول
گام اول دارای دوره زمانی ۶ ماه خواهد بود و با توافق طرفین قابل تمدید است، که در این دوره، همه طرف­ها، برای حفظ فضای سازنده ی مذاکرات، با حسن نیت فعالیت خواهند کرد.

ایران انجام اقدام­های داوطلبانه زیر را متعهد می گردد:

 • از اورانیوم موجود غنی ­شده تا ۲۰ درصد، نیمی را به­ صورت اکسید ۲۰ درصد برای ساخت سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران نگهداری ­کند. بقیه UF6 با غنای ۲۰ درصد را به مواد کمتر از ۵ درصد رقیق نماید. عدم ایجاد خط تبدیل مجدد.
 • ایران اعلام می­ کند برای این دوره ۶ ماهه، اورانیوم را بیشتر از ۵ درصد غنی­ سازی نخواهد کرد.
 • ایران اعلام می­کند که هیچ پیشرفت بیشتری در فعالیت­های خود در تأسیسات غنی سازی سوخت نطنز۱، فردو۲ یا راکتور اراک۳ (که با نام IR40 توسط آژانس شناخته می­شود) انجام نخواهد داد.
 • هنگامیکه خط تبدیل UF6 غنی­شده تا ۵ درصد به UO2 آماده گردید، ایران تصمیم گرفته است مواد UF6 جدیداً غنی­ شده تا سطح ۵ درصد طی دوره شش ماهه را به اکسید تبدیل کند، همان­گونه که در برنامه عملیاتی­ کردن تأسیسات تبدیل، به آژانس بین­ المللی انرژی اتمی اعلام کرده ­است.
 • عدم محل­های جدید برای غنی ­سازی .
 • ایران کارهای تحقیق و توسعه تحت پادمان خود شامل کارهای تحقیق و توسعه جاری غنی­ سازی خود را که با هدف انباشت اورانیوم غنی ­شده صورت نمی­ گیرد، ادامه خواهد داد.
 • عدم بازفرآوری یا ساخت تأسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشد.

نظارت­ های افزایش یافته:

 • ارائه اطلاعات مشخص به آژانس بین ­المللی انرژی اتمی، شامل اطلاعات درباره طرح­های ایران برای تأسیسات هسته ­ای، تشریح هر ساختمان در هر ساختگاه هسته­ ای، تشریح میزان فعالیت برای هر مکانی که فعالیت­های هسته ­ای مشخص دارد، اطلاعات درباره معادن و کارخانه های تولید اورانیوم و اطلاعات درباره مواد چشمه پرتوزا. این اطلاعات در طی ۳ ماه از تصویب این اقدامات ارائه خواهد شد.
 • تحویل پرسش­نامه به­ روز شده راکتور اراک، که توسط آژانس با نام IR40 شناخته می­شود، به آژانس.
 • اتخاذ گام­هایی برای توافق با آژانس بین­ المللی انرژی اتمی برای انعقاد رهیافت پادمان درباره راکتور اراک، که توسط آژانس با نام IR40 شناخته می ­شود.
 • دسترسی روزانه بازرسان آژانس بین ­المللی انرژی اتمی به فردو و نطنز، در مواقعی که آنها برای راستی آزمایی اطلاعات طراحی(DIV) و راستی آزمایی موجودی میانی(IIV) و راستی آزمایی انبار گردانی (PIV) و بازرسی­های بدون اطلاع قبلی، در ساختگاه حضور ندارند، .با هدف دسترسی موارد ضبط ­شده آف لاین دوربین­های نظارتی.

دسترسی مدیریت­ شده بازرسان آژانس به:

 • کارگاه­های مونتاژ سانتریفیوژ۴
 • کارگاه­های تولید روتور سانتریفیوژ و انبارهای محل نگهداری آنها
 • معادن اورانیوم و کارخانه ­های تولید اورانیوم

 

 

در مقابل، سه کشور اروپایی، اتحادیه اروپایی به اضافه سه کشور دیگر، انجام اقدام­های داوطلبانه زیر را متعهد می گردد:

 • انجام وقفه­ در تلاش­ها برای کاهش بیشتر فروش نفت خام ایران، به نحوی که مشتریان فعلی ایران بتوانند میانگین میزان فعلی از نفت خام­شان را خریداری نمایند. قادرسازی به بازگشت یک مبلغ مورد توافق از درآمد نگهداری ­شده در خارج. درباره فروش چنین [میزان] نفت، تحریم­های اتحادیه اروپا و امریکا بر بیمه و خدمات حمل و نقل مرتبط، تعلیق می­شود.
 • تعلیق تحریم­های امریکا و اتحادیه اروپا بر:
  • صادرات پتروشیمی ایران و هم­چنین تحریم های خدمات مرتبط۵،
  • طلا و فلزات گران­بها و هم­چنین تحریم های خدمات مرتبط.
 • تعلیق تحریم­های امریکا بر صنعت خودروسازی ایران و هم­چنین تحریم­های خدمات مرتبط.
 • صدور مجوز تامین و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایرانی و خدمات مرتبط. صدور مجوز بازرسی ­های مربوط به ایمنی و تعمیرات در ایران و هم­چنین خدمات مرتبط.۶
 • عدم تحریم جدید مرتبط با هسته­ ای توسط شورای امنیت سازمان ملل.
 • عدم تحریم جدید مرتبط با هسته­ ای توسط اتحادیه اروپایی.
 • دولت امریکا، در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره، از تحمیل تحریم­های جدید مرتبط با هسته ای خودداری خواهد کرد.
 • ایجاد یک کانال مالی برای تسهیل تجارت بشردوستانه برای نیازهای داخلی ایران با استفاده از درآمدهای نفتی ایران که در خارج نگهداری می ­شود. تجارت بشردوستانه محدود به تراکنش­ های [مالی] مربوط به غذا و محصولات کشاورزی، دارو، تجهیزات پزشکی و هزینه های پزشکی [انجام ­شده در] خارج می­ شود. این کانال مالی، هنگام ایجاد آن، بانک­های مشخص خارجی و بانک­های ایرانی که محدودیت برای آنها تعیین نشده، را در بر می گیرد.

این کانال هم­چنین می­ تواند اجازه دهد:
الف) تراکنش­های [مالی] مورد نیاز برای پرداخت تعهدات ایران به سازمان ملل متحد؛
ب) پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاه ­ها و دانشکده­ ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج کشور تا یک مبلغ توافق­ شده، برای یک دوره شش ماهه.
افزایش آستانه برای اخذ مجوزهای اتحادیه اروپایی جهت تراکنش­های مالی برای تجارت موارد غیرتحریمی تا یک مبلغ مورد توافق.

 

 

 

عناصر گام نهایی راه حل جامع
گام نهایی راه حل جامع که طرف­ها قصد دارند تا مذاکره و آغاز اجرای آن کمتر از یک سال پس از پذیرش این سند، نهایی شود، عبارت است از:

 • داشتن دوره زمانی بلندمدت مشخص که مورد توافق قرار خواهد گرفت.
 • منعکس­ کننده حقوق و تکالیف اعضای ان پی تی و توافق­نامه پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی.
 • به­ طور جامع تحریم­های مرتبط با هسته­ ای شورای امنیت سازمان ملل، چندجانبه و ملی را بر می دارد. گام­هایی برای دسترسی به حوزه­ های تجاری، فناوری، مالی و انرژی بر مبنای یک جدول زمانی توافق خواهد شد.
 •  دربرگیرنده یک برنامه غنی­ سازی که توسط طرفین تعریف شده با عناصر توافق شده توسط طرفین منطبق با نیازهای عملی [ایران]، با محدودیت­های توافق شده در زمینه دامنه و سطح فعالیت­های غنی سازی، ظرفیت، مکانی که [غنی­ سازی] انجام می شود، و ذخایر اورانیوم غنی­ شده برای یک دوره ای که توافق می گردد.
 • به طور کامل نگرانی­های مربوط به راکتور اراک،که توسط آژانس با نام IR40 شناخته می­شود، را برطرف نماید. عدم بازفرآوری یا ساخت تأسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشد.
 • به طور کامل اقدام ­های شفاف ­ساز و نظارت افزایش یافته ی توافق شده را اجرا می کند. پروتکل الحاقی را در چارچوب اختیارات رئیس جمهور و مجلس (پارلمان ایرانی)، تصویب و اجرا می نماید.
 • دربرگیرنده همکاری­ هسته­ ای غیرنظامی بین­ المللی، ازجمله در میان موارد دیگر، دست یافتن به راکتورهای قدرت آب سبک مدرن و تحقیقاتی و تجهیزات مربوطه، و تامین سوخت هسته ­ای مدرن و همچنین کارهای تحقیق و توسعه­ که توافق شده.
 • بعد از اجرای موفق گام نهایی از راه حل جامع در دوره کامل آن، با برنامه هسته ­ای ایران؛ مثل هر کشور فاقد سلاح هسته ای عضو ان پی تی رفتار خواهد شد.

 

 

پی­نوشت­ ها

۱٫ به این معنا که طی شش ماه، ایران به سانتریفیوژهایی که نصب شده ولی غنی­ سازی اورانیوم انجام نمی­ دهند، UF6 تزریق نخواهد نمود. سانتریفیوژهای جدید نصب نکند. ایران اعلام می­ نماید که در شش ماه اول، سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین می­کند.
۲٫ در ساختگاه فردو، غنی­ سازی بیشتر از ۵ درصد در چهار زنجیره ای که در حال غنی­سازی اورانیوم است، نمی کند و ظرفیت غنی­ سازی را افزایش نمی دهد. UF6 به دوازده آبشار دیگر تزریق نمی­ نماید که در وضعیت غیرعملیاتی باقی می مانند. عدم اتصال میان زنجیره ها. ایران اعلام می­نماید که در شش ماه اول، سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین می­ کند.
۳٫ ایران اعلام می­ کند که برای نگرانی ­های مربوط به ساخت راکتور در اراک، برای ۶ ماه، این راکتور راه­ اندازی نخواهد کرد یا سوخت یا آب سنگین به راکتور منتقل نخواهد نمود یا سوخت جدید آزمایش یا تولید نخواهد کرد یا اجزای باقیمانده نصب نخواهد نمود.
۴٫ مطابق برنامه ­هایش] ایران[، تولید سانتریفیوژ ایران طی این شش ماه، محدود به جایگزینی سانتریفیوژهای خسارت دیده خواهد بود.
۵٫ “تحریم خدمات مرتبط” به معنای هر گونه خدمات بیمه، حمل و نقل یا مالی در ذیل تحریم­های امریکا و اتحادیه اروپا است، تا جایی که هر یک از این خدمات مرتبط با تحریم بوده و برای تسهیل نقل و انتقال مالی مورد نظر لازم باشد. این خدمات می­تواند شامل نهادهای ایرانی تحریم­ نشده باشد.
۶٫ رفع تحریم ­ها می­تواند دربرگیرنده هر خط هوایی ایرانی تحریم ­نشده و نیز ایران ایر گردد.

 

* در ارتباط با گام نهایی و هر گامی در میان (گام­ های میانی)، اصل استاندارد که ” هیچ چیزی توافق نمی شود مگر اینکه در مورد همه چیز توافق شود “، اعمال می­ شود.

انتهای مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید


+ پنج = 14