دریافتی دولت روحانی از خزانه در سال اول، ۴۰ درصد افزایش یافت/ اداره مملکت با نفت ۲۵ دلاری «رد گم کنی» و فریب مردم است

۱۱۸۳۸
۲۴ فروردین ۱۳۹۵
۰

بهروز مرادی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس دولت دهم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی براینکه مملکت را با نفت ۲۵ دلاری اداره کرده‌ایم، اظهار داشت: در تعیین قیمت جهانی نفت یکسری عوامل بنیادین موثر هستند که از جمله می توان به بحث عرضه و تقاضا، هزینه تمام شده یک بشکه نفت با توجه به نوع تکنولوژی به کار رفته در آن نیز اشاره کرد.

وی عاملی دیگر در تعیین قیمت جهانی نفت را برخی مسائل غیر بنیادین برشمرد و افزود: به طور مثال با مطرح شدن بحث امنیت انرژی که یک عامل غیربنیادین در تعیین قیمت نفت به شمار می رود حساسیت‌ها در این زمینه  برانگیخته می‌شود؛ معتقدم در خصوص تعیین قیمت نفت بیش از آنکه عوامل بنیادین تعیین کننده باشند عوامل غیربنیادین عواملی مهم و اساسی به ویژه در ایام کنونی به شمار می روند.

مرادی سیاست دولت روحانی در حوزه نفتی کشور را سیاستی غیرواقع‌گرایانه دانست و تصریح کرد: در حالی که در بازار جهانی شاهد بیش از سه میلیون بشکه نفت عرضه مازاد در کشور هستیم اما اصرار دولت و وزارت نفت را برای ورود بیشتر نفت در کشور که منجر به افزایش عرضه می‌شود، هستیم؛ بنابراین عوامل مختلفی در اینکه چرا قیمت نفت به اینجا رسیده دخیل هستند.

وی با اشاره به سیاست های کشورهای منطقه همچون عربستان، عراق، لیبی و… در عرضه نفت، بیان داشت: سیاستی که ایران در حوزه نفتی با توجه به شرایط مازاد عرضه نفت که به بالای سه میلیون بشکه در روز رسیده پیش گرفته است موجب دامن زدن به این شرایط می شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس دولت دهم تاکید کرد: هرگاه وزیر نفت کشورمان در اجلاسی شرکت می کند بلافاصله پس از آن با سقوط قیمت نفت مواجه می شویم! از این رو به زنگنه توصیه می کنم که در خصوص قیمت نفت اظهار نظر نکند!

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس دولت دهم افزود: دولت باید با به کارگیری مجموعه ظرفیت های دیپلماتیکی و همچنین استفاده از ظرفیت های کشورهای همراهمان از جمله روسیه، ونزوئلا و… و کشورهایی که می توانند در این حوزه نقش بازی کنند همگرایی را در حوزه نفتی افزایش دهد تا بتوانیم حضور فعال تری در تعیین قیمت نفت در عرصه جهانی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در خصوص اینکه روحانی می گوید کشور را با نفت ۲۵ دلاری اداره می کند چند مسئله وجود دارد تا قبل از امسال در سال های ۹۲ و ۹۳ روحانی نفت را با میانگین قیمت حدودا ۸۰ دلار اداره کرده است؛ امسال نیز بحث شوک قیمت تشدید پیدا کرده است اما نکته اینجاست که دولت کشور را با ارز و دلار اداره نمی کند بلکه کشور با ریال اداره می شود؛ یعنی ارزهای حاصل از فروش نفت در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد و بانک مرکزی بنا بر رویه هایی که موجود است سهم صندوق توسعه را می دهد، سپس ۱۴ و نیم درصد سهم وزارت نفت و مابقی آن را هم به حساب خزانه آن هم به ریال می ریزد؛  بنابراین ارز در خزانه ریخته نمی شود بلکه بانک مرکزی آن را به ریال تبدیل کرده و سهم دولت را در خزانه می ریزد.

مرادی بیان داشت: در دولت احمدی نژاد قیمت ارز را در بالاترین شرایطش از ۸۵۰ تومان تا رنج قیمتی ۱۲۲۶ تومان رساندیم و البته در آخرین روزهایی که دولت را تحویل دادیم قیمت رسمی ارز نیز همین ۱۲۲۶ تومان بوده است؛ اگر قیمت نفت را در طول هشت سال میانگین بگیریم به قیمتی حدود ۷۸ دلار  فروش هر بشکه نفت می رسیم  که میانگین این عدد چیزی در حدود ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ تومان می شود این ارز تبدیل به ریال شده و در اختیار دولت قرار گرفته است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس دولت دهم یادآور شد: روحانی قریب به دو سال نفت را خوب فروخته اما در حال حاضر میانگین فروش ارز در دولت یازدهم در مدتی که بر سر کار بوده ۳۰۰۰ تومان است از طرف دیگر نیز شاهد افزایش دو و نیم برابری قیمت ریالی نفت هستیم این در حالی است که ما ارز را حداکثر با ۱۲۲۶ تومان فروختیم؛ بنابراین اینکه بگوییم مملکت را با نفت ۲۵ دلاری اداره کرده‌ایم یک فرافکنی ردگم‌کنی و فریب مردم است.

وی افزود: در دولت دهم روزانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کردیم اما این تعداد امروز به یک میلیون و  ۲۰۰ هزار بشکه رسیده است صادرات نفت کاهش یافته و تبدیل قیمت نفت از دلار به ریال دو و نیم برابر شده است.

مرادی تصریح کرد: در سال ۹۱ که اخرین سال دولت احمدی نژاد بود کشور را با ۱۰۴ هزار میلیارد تومان اداره کردیم یعنی بودجه عمومی دولت با این مقدار اداره شده اما در سال ۹۲ این عدد به ۱۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است یعنی حدود ۴۰ درصد دریافتی دولت روحانی از خزانه در سال اول افزایش یافته است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس دولت دهم تاکید کرد: در سال ۹۳ این عدد به ۱۷۷ هزار میلیارد تومان رسیده  که نسبت به سال اخر دولت احمدی نژاد قریب به ۷۰ درصد دریافتی دولت از خزانه افزایش یافته است پس دیگر معنایی ندارد که دولت یازدهم اعلام کند برای اداره کشور پول ندارد.

مرادی در پایان خاطرنشان کرد: دولت به نرخ ارز و دلار به عنوان افزایش درآمد نگاه می کند و در تلاش است تا از این طریق به صورت غیر واقعی نرخ ارز را بالا ببرد تا درآمد بیشتری حاصل بشود که این امر از یک سو موجب عدم اطمینان فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری می شود و از سوی دیگر ارزش پول ملی را کاهش داده و از سوی دیگر موجب افزایش تورم می شود و سایر مولفه های اقتصادی را هم در نظر بگیرد.

انتهای مطلبمنبع:

snn

دیدگاه خود را بیان کنید


یک × = 1