دو برخورد متفاوت در چین/چگونه می توان عزت ایران را حفظ کرد؟

۸۵۶۴
۰۵ خرداد ۱۳۹۳
۰

طبق اخبار رسمی منتشر شده در سفر دکتر روحانی به چین، وی از سوی پایین ترین رده دیپلماتیک مورد استقبال قرار گرفت!
این درحالی است که روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی و بعد از آن تاکید ویژه ای بر بالابردن عزت ایرانی در جهان داشت و حتی در رابطه با پاسپورت ایرانی در مطلبی ویژه اظهار کرده بود:”قول می‌دهم که احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم” صدالبته که بعد از انتخاب وی و عدم اجازه آمریکا به ورود نماینده معرفی شده توسط رئیس جمهور به سازمان ملل و اعدام ده ها تن از هموطنان ایرانی در کشورهای جنوب شرق آسیا و ماجرای ایرانیان زندانی شده در ترکمنستان و اخیرا انگشت نگاری و تفتیش بدنی زائران دانشجو در فرودگاه های عربستان ، اعتبار این سخنان تاحدود زیادی مخدوش شد.
اما نکته تاسف بار اینست که در سفر اخیر دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به چین، وی از سوی معاون وزیر امور خارجه و معاون شهردار شانگهای در پایین ترین رده دیپلماتیک مورد استقبال قرار می گیرد!

بی احترامی به آقای حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور تمام ایرانیان توسط هر کشوری ، بی احترامی به شان و جایگاه و عزت تمام ایرانیان است.
استقبال معاون وزیر امور خارجه و معاون شهردار شانگهای در پایین ترین سطح از بالاترین رده اجرایی جمهوری اسلامی ایران-رییس جمهور- برخلاف پروتکل های بین المللی و کنوانسیون وین راجع به روابط دیپلماتیک است که متاسفانه رعایت نشده است و بدتر آنکه هیچ واکنشی نیز از سوی هیأت همراه رئیس جمهور و تیم وزارت خارجه دیده نمی شود! آیا واقعا دولت اینگونه می تواند عزت ایران را حفط کند؟!

اما بازخوانی خاطره‌ی سفر مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۶۸ قبل از رحلت حضرت امام خمینی (ره) به عنوان رئیس‌جمهور کشورمان به چین نشان میدهد عزت در سایه ایستادگی و اقتدار بدست می آید نه لبخند و سهل انگاری وقایع و موضوعات.

در این سفر که اتفاقا دکتر ولایتی وزیر امور خارجه وقت و دکتر حسن روحانی از اعضای تیم همراه امام خامنه‌ای بوده‌اند قبل از نشستن هواپیمای حامل هیات ایرانی در فرودگاه پکن، اعلام می‌شود که به دلیل بیماری رهبر چین، دیدار وی با رئیس‌جمهور ایران و هیأت همراه لغو شده است .رهبر معظم انقلاب پس از اطلاع از این موضوع، دیدار با مقامات دیگر چینی را لغو کردند تا به صورت غیر‌مستقیم این پیغام را به چینی‌ها بدهند که سطح نمایندگان ملت ایران کمتر از رهبر چین نیست.

این مسئله باعث می شود که نخست‌وزیر چین شخصا برای عذرخواهی به حضور امام خامنه‌ای برسد و دکتر علاءالدین بروجردی سفیر وقت ایران در چین بعدها در این رابطه تعریف می کند که: « نخست وزیر چین از محل کنگره خلق به محل اقامت رییس جمهور ایران آمد و از همان دور، با صدای بلند گفت: کوچکتر به دیدار بزرگتر آمده است! بعد وارد اتاق شد. حدود یک ربع با آقا صحبت کرد و گفت: ما نهایت احترام به مهمان را، به خصوص شخصیتی مثل جناب عالی، وظیفه خود می دانیم. مشکل بیماری رهبر چین جدی است و پزشکان ایشان را ممنوع الملاقات کرده اند. با این حال، ما موضوع ملاقات را بررسی می کنیم تا حل شود. »

پس از آن و برخورد مقتدرانه حضرت آقا رهبر چین به صورت جداگانه و دو برابر زمان تعیین شده پذیرای رئیس‌جمهور ایران و هیأت دیپلماتیک همراه می شود.

  • منبع:

    http://naml.mihanblog.com/
انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


پنج + = 10