راستی آزمایی، فصل مشترک برجام و تعهد به FATF/ با وجود تعهدات غیرقانونی تیم ایرانی، خروج از بلک لیست منوط به راستی آزمایی شده است

۱۲۱۹۸
۲۱ مهر ۱۳۹۵
۰

ایران تا زمان تکمیل کامل برنامه اقدام، همچنان در بیانیه عمومی گروه ویژه اقدام مالی باقی خواهد ماند. تا زمانی که ایران اقدامات لازم برای رفع کمبود‌های شناسایی شده در برنامه اقدام را انجام نداده، گروه ویژه اقدام مالی نسبت به ریسک ناشی از حمایت مالی از تروریسم از داخل ایران و تهدیدی که برای سیستم مالی بین‌المللی ایجاد می‌کند، نگران خواهد بود.

۱- «هیچ چیز در توافق هسته‌ای بر اساس اعتماد نبوده است، بلکه بر اساس راستی آزمایی و رژیم حقوقی سرسختانه ای (نظام ارزیابی ) عمل به تعهدات بوده است.»

این بخشی از صحبت های جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری ۱۳ مرداد امسال است. این مقام ارشد وزارت امور خارجه امریکا، صراحتاً بر خلاف اظهارات دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم، مبنای برجام را راستی آزمایی اعلام می کند و نظارت شدید تحت یک رژیم حقوقی سرسختانه را در مسیر راستی آزمایی تلقی می کند. به بعبارتی دیگر، در نظام تفکری امریکا ارائه تعهدات کتبی از سوی ایران برای انجام مورد مورد توافق، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

۲- کار گروه اقدام مالی در بخشی از نتایج جلسه عمومی ۲۲-۲۴ ژوئن ۲۰۱۶ بوسان کره در سایت خود چنین می نویسد:

The FATF continues to prioritise its work to strengthen the understanding of the terrorist financing threats, maintain up-to-date and effective tools to identify and disrupt terrorist financing and ensure that countries are appropriately and effectively implementing these tools.

 

FATF همچنان به دنبال ارتقاء درک خود از تهدیدات ناشی از شبکه های مالی تروریزم، تامین ابزارهای کارآمد و به روز برای تشخیص و مختل کردن منابع مالی تروریزم و تضمین استفاده درست و موثر کشورها از این ابزار هاست.

کارگروه اقدام مالی در این جمله شرح وظایف خود را به دو قسم تقسیم نموده است:

الف) ارتقاء درک خود از تهدیدات ناشی از شبکه های مالی تروریزم، تامین ابزارهای کارآمد و به روز برای تشخیص و مختل کردن  منابع مالی تروریزم

ب) تضمین استفاده درست و موثر کشورها از ابزارهای بند الف ( به عبارتی دیگر راستی آزمایی کشورها)

در ادامه همین گزارش کار گروه اقدام مالی، از تعهد سطح بالای سیاسی ایران (نامه طیب نیا) برای اجرای توصیه های این کارگروه استقبال کرده است، ولی آن را شرط کافی ندانسته است و آورده:

ran will remain on the FATF Public Statement until the full Action Plan has been completed. Until Iran implements the measures required to address the deficiencies identified in the Action Plan, the FATF will remain concerned with the terrorist financing risk emanating from Iran and the threat this poses to the international financial system.

 

ایران تا زمان تکمیل کامل برنامه اقدام، همچنان در بیانیه عمومی گروه ویژه اقدام مالی باقی خواهد ماند. تا زمانی که ایران اقدامات لازم برای رفع کمبود‌های شناسایی شده در برنامه اقدام را انجام نداده، گروه ویژه اقدام مالی نسبت به ریسک ناشی از حمایت مالی از تروریسم از داخل ایران و تهدیدی که برای سیستم مالی بین‌المللی ایجاد می‌کند، نگران خواهد بود.

این جمله به این معناست که تا زمانی که ایران تعهدات خود را که شامل ۹ دستورالعمل اختصاصی و ۵ دستورالعمل عمومی می گردد را تا May 2017 به طور کامل انجام ندهد و برای صحت عملکرد خود مورد راستی آزمایی قرار نگیرد، همچنان در بیانیه عمومی گروه ویژه اقدام مالی باقی خواهد ماند و دارای ریسک مالی برای برقرار ارتباطات بانکی است.

۳- برخلاف اظهارات طیب نیا در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما، کار گروه اقدام مالی نیازی به به راستی آزمایی ایران برای حرکت نظام بانکی کشور در چهارچوب های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ندارد. بلکه این راستایی آزمایی، تضمینی بر صحت اجرای ایران در مسیر تعاریف و استانداردهای FATF است. هر چند رصد دقیق نظام مالی و تحرکات اقتصادی کشور را نیز می توان از دستاوردهای این راستی آزمایی برای غرب تلقی کرد.

طیب نیا در این برنامه گفته بود:

ما برای اینکه بهانه ای دست آن ها – FATF – ندهیم با هماهنگی همه دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت اطلاعات و دادگستری، پاسخ مثبت همکاری اما مشروط و در چارچوب قانون اساسی کشورمان را به آن ها دادیم. به این ترتیب ما به آنها گفتیم که ابتدا اصلاح قانون به عهده مجلس است و دولت در آن دخالت ندارد.

طیب نیا خود در انتها اعتراف کرده، اصلاح تبصره ۲ ماده ۱ قانون تامین منابع مالی تروریست خود نیل به انجام تعهدات دولت یازدهم به کار گروه اقدام مالی دارد.

۴- راستی آزمایی، ابزاری است در دستان امریکا و متحدانش، برای محدود سازی کشورهای در حال توسعه و اقدامات بین المللی خارج از استانداردهای تعریف شده خود توسط سایر دولت ها. در این مسیر، نظام ارزیابی بازوی اجرایی راستی آزمایی خواهد بود. تا کشورها به میزان فاصله فکری خود با اهداف غرب، مورد راستی آزمایی قرار گرفته و به همان میزان کنترل فن آوری هایشان در اختیار مجامع بین المللی تعریف شده از سوی غرب، قرار خواهد گرفت.

راستی آزمایی فصل مشترک برجام (توافق هسته ای) و تعهد سیاسی سطح بالای دولت یازدهم به یک برنامه اقدام تعریف شده از سویFATF می باشد. فصل مشترکی که امنیت اسرائیل را دنبال می کند.

۲۷ اردیبهشت امسال سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگویی تلویزیونی با شبکه خبری «سی‌.ان‌.ان» در این خصوص گفت:

ایران به مراتب بیشتر از گذشته، تحت راستی آزمایی و بازرسی‌های بین‌المللی قرار دارد. این امر موجب امن‌تر شدن بیشتر آمریکا شده است.این امر موجب شده متحدان و شرکای ما در منطقه و جهان چون اسرائیل امن‌تر شوند.

انتهای مطلبمنبع:

رجانیوز

دیدگاه خود را بیان کنید


شش × = 24