راه دراز هماهنگی‌ها و نامه‌نگاری‌ها؛ نفس مستندسازی ایرانی در سوریه را گرفته است

۵۴۸۸
۲۱ شهریور ۱۳۹۲
۰
خالقی، مستندساز ایرانی اعتقاد دارد مستندسازان مظلوم‌ترین اقشار در فضای فرهنگی کشور هستند. او می‌گوید: بیشتر وقت ما برای انجام هماهنگی و نامه‌نگاری‌های معمول تلف می‌شود.

مهدی خالقی، کارگردان مستند «نبرد با شیطان» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم درباره این مستند گفت: این فیلم به ریشه‌یابی تحولات سوریه می‌پردازد. در این مستند اثبات می‌شود که ریشه تهاجماتی که از سوی چندین کشور دنیا به سوریه صورت گرفته، در مبارزات این کشور با رژیم غاصب صهیونیستی است.khaleghi 320x224 راه دراز هماهنگی‌ها و نامه‌نگاری‌ها؛ نفس مستندسازی ایرانی در سوریه را گرفته است

وی در خصوص نحوه ساخت این مستند افزود: من برای ساخت این مستند در مهر و آبان‌ماه سال ۹۱ با همراهی یک مترجم به سوریه رفتم. این مستند برای گروه فرهنگی میثاق تولید شده است و تاکنون در هیچ رسانه‌ای پخش نشده است.
این مستندساز با تأکید بر اینکه اوضاع داخلی کشور سوریه به آن وخامتی که رسانه‌های غربی منعکس می‌کنند نیست، گفت: اوضاع داخلی سوریه خیلی بهتر از آن چیزی است که از رسانه‌های عربی و غربی می‌بینیم. البته اوضاع سوریه به آن خوبی و سپیدی که برخی رسانه‌های ما هم منعکس می‌کنند نیست.
خالقی اضافه کرد: حقیقت این است که سوریه درگیر جنگی نابرابر و همه‌جانبه شده است. اما این کشور به‌دلایل مختلفی توانسته است یک‌پارچگی و اتحاد ملی خودش را حفظ کند تا بتواند این بحران را مدیریت کند. زمانی که من در سوریه بودم اوضاع این کشور به‌گونه‌ای بود که جنگ تنها در مناطق خاصی در سوریه وجود داشت و بقیه کشور دارای شرایط عادی بود.
وی افزود: در زمانی که من در سوریه بودم تنها در مناطق محدودی از جمله برخی بخش‌های ریف، دمشق و حلب درگیری‌هایی وجود داشت. این‌گونه نیست که در سوریه یک جنگ سراسری وجود داشته باشد. در دمشق مردم زندگی عادی خود را دنبال می‌کنند. در مدت حضور من در خیابان‌های مختلف مغازه‌ها و مدارس باز بود. در آن زمان زندگی عادی در سوریه جاری بود و فقط در برخی مناطق ارتش درگیر بود.
این مستندساز وضعیت ساخت مستند از وقایع سوریه در رسانه‌های داخلی را با رسانه‌های غربی مقایسه کرد و گفت:‌ مستندسازان جمهوری اسلامی مظلوم‌ترین اقشار در فضای فرهنگی کشور هستند. نمی‌توانید تصور کنید که برای ما تهیه کردن مقدمات یک سفر خارجی با چه مشکلات زیادی روبه‌رو است. بیشتر وقت ما برای انجام هماهنگی‌ها و نامه‌نگاری‌های بیهوده هدر می‌شود.
خالقی در مورد ساخت مستند در سوریه اضافه کرد: مستندساز باید در چنین وقایع مهمی حضور پیدا کند تا حقایق را ثبت کند. مستندسازها به‌سختی این سفر را انجام می‌دهند. مراکز مشخص و معدودی اقدام به اعزام مستندسازان به سوریه می‌کنند. به‌نظرم این شیوه مدیریت باعث می‌شود که ما در حوزه مستندسازی عقب بمانیم و نتیجه مطلوبی را که می‌خواهیم، نگیریم. خود من چند سوژه نیمه‌تمام در سوریه دارم که با وجود پیگیری‌های فراوان قادر به ساخت آنها نشدم.
وی در ادامه تصریح کرد: باید شرایط حضور مستندسازهای ایرانی در مناطق مختلف جهان فراهم شود. گران شدن ارز در چند سال گذشته نیز مزید علت شده است و دست و پای ما را برای ساخت مستند در کشورهای دیگر به‌شدت بسته است. مستندسازی در خارج کشور کم‌کم دارد به یک امر محال تبدیل می‌شود. کسانی که برای ساخت مستند به خارج از ایران می‌روند هیچ دلیلی به‌جز رضای خدا ندارند. کارهای خارجی هیچ درآمدی که با آن بتوان زندگی را اداره کرد برای مستندسازان ندارد. ما رها هستیم و هیچ مسئولی برای اینکه حتی کارهای خروج ما از کشور را تسهیل کند وجود ندارد.
کارگردان مستند «نبرد شیطان» درباره تهدیدات اخیر آمریکا برای حمله به سوریه گفت: آمریکایی‌ها نه جرئت و نه قصد اشغال نظامی سوریه را دارند. حتی در صورتی که آمریکا بخواهد تهدیدات خود را عملی کند به حمله هوایی و پرتاب چند موشک بسنده می‌کند. تروریست‌های مختلفی که از کل جهان به سوریه فرستاده شده است همان کاری را که سربازان آمریکایی می‌توانند انجام می‌دهند.
خالقی در مورد انگیزه آمریکا برای حمله به سوریه گفت: سوریه یک کشور بسیار استراتژیک است. اگر آمریکا بتواند حکومتی در این کشور سر کار بیاورد که با اسرائیل به مذاکره بپردازد، می‌تواند خط ارتباطی حزب‌الله لبنان را قطع کند و کشورهای منطقه را تحت تأثیر قرار دهد. فتح سوریه برای آمریکا هوس‌انگیز است. به‌نظر من مسائل سوریه به این زودی‌ها حل نمی‌شود.

  • منبع:

    تسنیم نیوز
انتهای مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید


1 × = چهار