سرلشگر فیروزآبادی 16 تا از محاسن برجام و قطعنامه را برای ملت عزیز تشریح فرمودند

۱۰۹۱۰
۲۹ مرداد ۱۳۹۴
۰
وقتی یک کشور توافقی می کند که در آن حتی شائبه ای راجع به ایجاد محدودیت های نظامی برای آن کشور مطرح شده، طبیعی است که رئیس کل نیروهای مسلح آن کشور به نحوی تأکید کند که نیروهای مسلح زیر بار آن محدودیت ها نمی روند، یا حداقل سکوت کند و از آن توافق ابراز خوشحالی نکند!
الان:
– محدودیت های سنگین موشکی و تسلیحاتی (حتی در حد صادرات یک فشنگ به متحدان مان) را پذیرفته ایم (تأکید می کنم خودمان کلمه به کلمه ی این متن قطعنامه را با آمریکا توافق کرده و «پذیرفته ایم»؛ به یاد آورید روزهای قبل از توافق را که آ.عراقچی در مصاحبه هایش اعلام می کرد که الان داریم روی «متن قطعنامه شورای امنیت» بحث می کنیم و پرانتزهایش را رفع می کنیم).
– همچنین خیلی از کالاها و ابزارهای فراوان دو یا چندکاربرده (Dual Use) که محدودیت سر آنها را پذیرفته ایم هم کالاها و ابزارهای پرکاربرد صنایع نظامی کشور اند.
– بازرسی از مراکز نظامی مان را پذیرفته ایم (همین الان می بینیم سر پارچین چه قشقرقی راه انداخته اند و ما به غلط کردن افتاده ایم و داریم توضیحات مبسوط می دهیم که به خدا سیل آمده بود و پل مان ریخته بود و عملیات عمرانی مان به خاطر این بوده…)
– آمانو همین هفته پیش (هنوز توافق از سوی دو طرف پذیرفته نشده و به روز «پذیرش» نرسیده) گفته که ایران «هنوز» اجازه گفتگو (بازجویی) با افسران نظامی و دانشمندان کلیدی اش را به ما نداده؛ و البته طبق توافق «نقشه راه» ایران و آژانس که جزء لاینفک برجام است، ما مجبوریم اجازه این بازجویی ها را به آژانس بدهیم، آن هم قبل از روز پذیرش!
با همه این اوصاف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، به جای اینکه نگران اینها (و چیزهایی حتی ده مرتبه کوچک تر از اینها) باشد، وظیفه خودش دیده بیاید خوبی های توافق را برای مردم تشریح کند!
الان تحلیلگران در آمریکا می گویند که حتی اگر این توافق خیلی خوب هم باشد، باز کنگره باید آن را رد کند که ما در ادامه دست بالا را داشته باشیم در تعامل با ایران.
حتی اگر این توافق خوب هم  بود جناب فیروزآبادی به خاطر مسئولیت مهمی که دارد، باید نمی گفت که خوب است و باید ملاحظات نیروهای مسلح را بیان می کرد از موضعی بالاتر! الان توافق به این بدی شده، باز هم از آن تعریف و تمجید می کنند! فکر می کنم الان آمریکایی ها با این سوال بنیادین مواجه شده (و به مرز خل شدگی رسیده) اند که ما دیگر در توافق چی کار کنیم و چه بلایی سر ایران بیاوریم این مسئولین ایران از خوشحالی خارج می شوند و می گویند بد است؟!
***
اما از همه این حرفها گذشته، مهم ترین دستاورد و حسن و نقطه قوتی که جناب رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مان به آن اشاره کرده بودند، این نکته ی رمانتیک و از سر شناخت خیلی بالا از اوضاع جهان است:
۳٫ در قطعنامه ۲۲۳۱ از همه دولت‌ها،‌ نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی خواسته شده تا در تسهیل اجرای برجام همکاری کنند و مانعی برای اجرای آن ایجاد نکنند. این نکته توجه دولت‌ها را از حالت خصمانه و محدودساز علیه ایران به سوی حل و فصل موضوع جلب می‌کند.
واقعاً دستاورد بزرگی ه اومدن این جمله در متن قطعنامه!
انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


1 × شش =