فشار شدید حسین فریدون برای انتصاب محمد بیگدلی به ریاست بانک ملت / لابی سنگین داخلی برای توقف پرونده اخذ خسارت 4 میلیارد دلاری بانک ملت از خزانه داری انگلیس

۱۲۳۷۰
۰۶ دی ۱۳۹۵
۰

حسین فریدون که علاقه فراوانی به فعالیت در حوزه صرافی و مالی در زمان شدت گرفتن تحریم های امریکایی علیه ایران در سال های پایانی دولت دهم و بالا رفتن قیمت ارز داشته است، نقش جدی ای در لابی های پشت پرده در تعیین مدیران بانکی کشور نیز ایفاء نموده که دو نمونه مهم آن لابی شدید برای مدیرعاملی علی رستگار در سمت مدیرعاملی بانک ملت و علی صدقی در بانک رفاه کارگران بوده است که در جریان افشای فیش های نجومی مدیران دولت، این مسئله برملا شد؛ لیکن تلاش های وی در این مسیر خاتمه نیافته است و وی درصدد جایگزینی محمد بیگدلی بجای  هادی اخلاقی در سمت مدیرعاملی بانک ملت است.

به گزارش رجانیوز، نکته قابل توجه در این تلاش ها،  انتخاب افرادی است که هم اکنون به جرم فسادهای مالی یا در بازداشت قضایی به سر می برند و یا پرونده های سنگینی از آنها در دادگاه در جریان است.

تیر امسال رئیس سازمان بازرسی کل کشور طی مصاحبه ای گفته بود:

در مورد مدیرعامل بانک رفاه که فیش حقوقی وی نیز جنجال‌سازی شده است، گزارش تخلف کلان وی در زمان تصدی‌گری در بانک ملی را داشتیم ولی با فشار حسین فریدون و لابی‌گری وی این فرد در سمت مدیرعامل بانک رفاه قرار گرفت.

حسین فریدون و فشار برای انتصاب بیگدلی در بانک ملت!

حالا در بازه زمانی مانده تا انتخابات که نرخ ارز صعودی شده، تحرکات جدید حسین فریدون برای فشار به علی طیب نیا در راستای انتصاب فرد جدیدی در مدیریت بانک ملت آغاز شده است تا محمد بیگدلی جایگزین هادی اخلاقی گردد. محمد بیگدلی قبل از دولت تدبیر مدیریت شعب استان های اصفهان، آذربایجان شرقی، زنجان و منطقه ۵ مشغول بود و بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، با توصیه شبدوست مالامیری و لابی حسین فریدون شهریور از اعضای اصلی هلدینگ گروه مالی ملت شده و به نمایندگی این هلدینگ به سمت رئیس هیات مدیره شرکت ارزش آفرین اطلس و رئیس هیات مدیره شرکت معین گردشگری ملت در سال ۹۳ می رسد و در شهریور ۹۴ به سمت رئیس هیات مدیره بانک ملت و در بهمن ۹۴ به سمت رئیس هیات مدیره شرکت خصوصی خدمات بیمه ای آتیه نگرما می رسد تا مسیر بهره گیری از امکانات بانک ملت برای این شرکت فراهم تر گردد.

شهریور امسال بود که خبر متواری شدن شبدوست از کشور در رسانه ها منتشر شد. شبدوست مالامیری کجوری با بدهکاری بیش از ۳ هزار میلیارد تومانی به سیستم بانکی کشور، از ایران خارج شد، که عمدتا مربوط به وام های سه بانک ملت، ملی و تجارت بوده است.

 

مالامیری به عنوان حامی مالی کارگزاران سازندگی از انتخابات ۸۸ تاکنون شناخته می شود، با یک شیوه ثابت، مقدار قابل توجهی وام با بهره نزدیک به صفر از شعباتِ خارجیِ بانکی های داخلی اخذ می کرده و با سپرده کردن همان مبلغ در داخل کشور، از سودهای بالای این حساب ها بهره می برده است. به عنوان نمونه، وی به واسطه رانت، از شعبه خارجی یکی از بانکها معادل تقریبی ۳۰۰ میلیارد تومان وام بدون بهره گرفته است. یا در مورد دیگر، مالامیری مبلغی بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان بصورت کم بهره، از شعبه خارجی یک بانک دیگر دریافت کرده است.

حال با برنامه مشترک شبدوست-فریدون لابی سنگینی برای انتخاب محمد بیگدلی به سمت ریاست بانک ملت در وزارت اقتصاد و دارایی شکل گرفته است. لابی ای که به نظر می رسد نیم نگاهی هم به توقف پیگیری پرونده اخذ خسارت ۴ میلیارد دلاری بانک ملت از خزانه داری انگلیس باشد.

انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


× 6 = دوازده