فقر چیست؟

۸۵۸۳
۱۲ خرداد ۱۳۹۳
۰

فقر اینه که وبلاگت و پیامک های تلفن همراهت و سخنان و تحلیل هات پر باشه از تفسیر و متن و عکس های فقر و تنگدستی مردم جامعه ولی از همسایه و فامیل و اطرافیان فقیر و آبرومند خودت غافل باشی!
فقراینه که ۲ تا النگو توی دستت باشه و ۲ تا دندون خراب توی دهنت ! فقر اینه که روژ لبت زودتر از نخ دندونت تموم بشه !فقر اینه که شامی که امشب جلوی مهمونت میذاری از شام دیشب و فردا شب خانواده ات بهتر باشه ! فقر اینه که ماجرای عرو س فخری خانوم و زن صیغه‌ای پسر وسطیش رو از حفظ باشی اما ماجرای مبارزات مردان و زنان بزرک کشورتو ندونی !فقر اینه که از بابک و افشین وامیرکبیر و مصدق… و مولوی و رودکی و خیام… چیزی جز اسم ندونی اما ماجراهای آنجلینا جولی و براد پیت و سیر تحول بریتنی اسپرز رو پیگیری کنی !فقر اینه که وقتی کسی ازت میپرسه در ۳ ماه اخیر چند تا کتاب خوندی برای پاسخ دادن نیاز به شمارش داشته باشی ! فقر اینه که ۶ بار مکه رفته باشی و هنوز یک بار تفسیر قرآن رو نخونده باشی! فقر اینه که فاصله لباس خریدن‌هات از فاصله مسواک خریدن‌هات کمتر باشه!فقر اینه که کتاب هری پاتر و راز و … رو صد بار خونده باشی ولی کتاب قانون کشورخودت رو یه دور هم نخونده باشی ! فقر اینه که بهترین لباسها و آرایشت و عطرت مال از خونه بیرون رفتنه اما شب‌ها تو خونه لباس کهنه بپوشی و بوهای عجیب و غریب بدی ! فقر اینه که کلی پول بدی و یک عینک دیور تقلبی بخری اما فلان کتاب معروف رو نمی خری تا فایل پی دی اف ش رو مجانی گیر بیاری ! فقر اینه که توی خیابون آشغال بریزی و از تمیزی خیا بونهای اروپا تعریف کنی !فقر اینه که وقتی بهت میگن حجاب واجبه ،جبهه بگیری و بگی کجا نوشته ؟!فقر اینه که ۱۵ میلیون پول مبلمان بدی اما به هیچ موسسه خیریه ای کمک نکرده باشی! فقر اینه که ماشین چند صد میلیون تومانی سوار بشی و قوانین رانندگی رو رعایت نکنی !فقر اینه که ورزش نکنی و به جاش برای تناسب اندام از غذا نخوردن و جراحی زیبایی و دارو کمک بگیری !فقر اینه که وقتی ازت بپرسن سرگرمیهای تو چی هستند بعد از یک مکث طولانی بگی موزیکورقصوفیلم و تلویزیون فارسی وان و من و تو و…. !فقر اینه که صبح ساعت پنج،بیدار شی بری جلو آینه که آماده شی بری بیرون ولی هنوز نماز صبح نخونده باشی ! فقر اینه که با کامپیوتر کاری جز چت کردن و موزیک گوش دادن نداشته باشی ! فقر اینه که کتابخانه خونه ات کوچکتر از یخچالت باشه؛! فقر اینه که هر سال عاشورا به در و همسایه نذری بدی اما ندونی امام حسین چرا از مکه خارج شد !فقر اینه که فکر کنی دیگه خودت فهمیدی خدا چیه و کیه و چی میگه وقتی از شمس و مولانا گرفته تا انیشتین، در حیرت آفرینش و عظمتش و حکمتش متحیر موندن !فقر اینه که یک غزل از شمس یا مولانا حفظ نباشی اما آهنگهای افشین و امید و پویا و آرش و حفظ ب اشی ! فقر اینه که واسه دیدن کنسرت فلانی کلی پول خرج می کنی تا دبی می ری اما تا الان یک جلسه منطق الطیر عطار رو نخوندی !فقر اینه که بگی اسلام بد و از مد افتاده و قدیمیه و باد بندازی تو گلوت و بگی ما عوضش مولوی داریم اما ندونی مولوی گفته من فقط قرآن رو منظوم کردم چه برسه به اینکه بدونی چرا !فقر اینه که فرق خرافات و عقده‌ها و کینه‌ها&nbs p;رو از دین ندونی! فقر اینه که از اسلام متنفر باشی وقتی فقط اسمش رو شنیدی و حتی معنی اسمش رو هم نمیدونی !فقر اینه که هر حکم و عقیده ای رو نسبت به میزان لذتش بسنجی و اگر حال نمی داد یا سخت بود، به اسم تمدن و آزادی لگدمالش کنی !فقر اینه که دم دکه روزنامه فروشی بایستی و همونطور سر پا صفحه اول همه روزنامه‌ها رو بخونی و بعد یک نخ سیگار بخ ری و راهتو بگیری و بری !
فقر اینه که ندونی “جبهه” رو با “ه” می نویسند یا با “ح”! ولی اصطلاحات اینترنتی و لاتین و موبایل و…. را فوت آب باشی!
فقر اینه که اسم حاج همت و خرازی و بقیه قهرمانان جنگ ۸ ساله به گوشت نخورده باشه! ولی اسم و رسم هنرپیشه ها ورزشکارها تیم ها و…..غربی را با جزییات بدونی!
فقر اینه که یه بار تو عمرت سفر راهیان نور نرفته باشی و ندونی اروند و کارون و … کجاست!ولی ادرس بهترین جکوزی ها و استخر های مدرن را بلد باشی!
فقر اینه که ندونی مناطق جنگی غرب و جنوب کجاست؟ ولی آدرس آنتالیا و جزایر قناری و….. را خوب بلد باشی و چند بار به اونجاها سفر کرده باشی!
فقر اینه که معنی الفاظی همچون “کربلای ایران” “بیت المقدس” فتح المبین” “شلمچه” “طلاییه” “شب عملیات” و… رو ندونی!ولی برای کلاس گذاشتن پیش این و اون کلمات قلمبه سلمبه ی اماکن غربی را توی ادبیاتت بکار ببری!
فقر اینه که یک خط از نوشته های شهید آوینی رو نخونده باشی!ولی اسم و رسم رمانهای اونور آب را با زیر و بم کلماتش حفظ باشی!
فقراینه که همه حق رو بدونی ولی جرأت نکنی با تمام قوا ازش دفاع کنی.
فقر اینه که خیلی حرف زدنت قشنگ باشه وخوب سخنرانی کنی اما یک ذره ازاون همه علمت رو نتونی بهش عمل کنی .
فقر اینه که پیامبر اعظم رو اسوه حسنه بدونی اما برای هر کار مثبتی که می خوای انجام بدی بگی اون پیغمبر بوده فرق می کنه ما به اونا نمی رسیم .
فقر اینه که بدونی این آبادانی کشورت رو مدیون رهبر وشهدا ودانشمندانی, اما بازم زبون به تحقیر وشکایت وناسزا ببری.
فقر اینه که ببینی بعضی وقتا مردم هم تو مشکلات جامعه مقصرن اما فقط یه عده خاص رو زیر سؤال ببری.
فقر اینه که ببینی رهبرت با جون دل وباخون دل داره از حیثیت کشورت دفاع می کنه اما بازم خودتو گول بزنی وتحت تأثیر ماهواره ها بگی “گول ظاهرشو نخور آدم خوبی نیست”
فقر اینه که خودتو خیلی خوب بدونی وهر کار دوست دا ری انجام بدی اما این رو برادیگران نخواهی وهر کار خوبی رو ریا بدونی وهر اشتباهی رو ازسر دلِ ِ پاک بخونی.
فقر اینه که در دوره جنگ خودت و خانواده ات در امریکا و اروپا درس خونده باشند و حالا در برابر رشادت شهدا و ایثارگران داد بزنی که چه نشستید خردند بردند عدالت کجاست سهمیه چرا و….!
فقر اینه که به بهانه مدرنیزه شدن عکس شهدا رو جمع کنی ولی در و دیوار خونه و محل کارت را با عکسهای شخصیت های اجنبی ها و خانومهای برهنه پر کنی!
فقر اینه که ناموس پرستی حسین فهمیده و بهنام محمودی رو خشونت طلبی و ترویج خودکشی بدونی!
فقر اینه که داغ از دست دادن فرزند و جگرگوشه ات رو نکشیده باشی!
فقر اینه که حتی یک بار در تشییع جنازه شهدای گمنام شرکت نکرده باشی!ولی انواع میتینگ ها و کافی شاپ ها و پاساژها را درنوردیده باشی!
فقر اینه بعنوان بچه ی شیعه توی تمام عمرت یه بار اقلا ترجمه ی قرآن و نهج البلاغه را نخونده باشی ولی پیامک ها و وبلاگهات پر باشه از جملات نویسندگان غیر ایرانی و غیر مسلمان و فخر هم بفروشی که مثلا اهل مطالعه ای !

فقر اینه که: یَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَکْفُرُ بِبَعْضٍ وَ یُریدُونَ أَنْ یَتَّخِذُوا بَیْنَ ذلِکَ سَبیلاً )نساء ۰۵۱به بعضى ایمان مى آوریم، و بعضى را انکار میکنیم « : و مى گویندو مى خواهند در میان این دو، راهى براى خود انتخاب کنند. »
متاسفانه جامعه ی اسلامی مدتهاست دچار بیماری التقاط شده . یعنی نیمی از اسلام می گیرد و نیمی از غیر اسلام.این نوع اسلام ،اسلام التقاطی است و بهتر بگوییم اسلام سکولار یا همان اسلام آمریکایی/به عنوان مثال: هم نماز می خواند هم رشوه می گیرد/هم روزه می گیرد هم مال مردم می خورد/ هم برای امام حسین روضه می گیرد و نذری میدهد هم کنار دریاهای امارات و تایلند وآنتالیابین برهنه ها… . می رود/ هم در نماز جماعت شرکت می کند هم ماهواره مبتذل می بیند/ هم افطاری می دهد هم ربا می خورد/هم حرم می رود هم بدترین حجاب را دارد/هم ریش می گذارد هم غیبت می کند و تهمت میزند/ هم مداحی می کند هم خوانندگی حرام و لهوی/هم سینه می زند هم شراب می خورد/هم صبحهای جمعه در دعای ندبه یابن الحسن می گوید هم شبهای جمعه در عروسی مختلط و پارتی شرکت می کند/
فقر اینه که از جنگ تنها لطیفه ها ش رو خونده باشی!
فقر اینه که صدام رو “خالد بن ولید” و “فاتح بزرگ اسلام” خطاب کنی!
فقر اینه که تو عمرت یه بار عیادت یه شیمیایی و جانباز توی نقاهتگاه ها نرفته باشی!
فقر اینه که آدرس بهشت زهرا رو ندونی!ولی درکه و دربند و فرحزاد جمشیدیه و آلاچیقهای دنج گوشه و کنار شهر را خوب بلد باشی!
فقر اینه که تو خبرهات و روزنامه ات به جای “شهید” بنویسی “کشته”!
فقر اینه که جنگ ایران و عراق رو برادرکشی و کشورگشایی بخونی!ولی ندونی که متجاوز ما نبودیم و همه ی عالم و ادم میدونند یک سوم کشورهای دنیا غیر مستقیم مقابل ما بودند در این جنگ.
فقر اینه که دائم تحلیل بزنی که چرا به بچه های رزمنده و خانواده شهدا سهمیه میدین؟! ولی حاضر نباشی یه سوزن ته گرد توی دست و پای بابا و داداش خودت بره چه برسه جونشون را بخوان بدهند!
فقر اینه که دائم دلیل بیاری که ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر اشتباه بود.ولی این را هم ندونی که طی صد سال سلاطین قجر و پهلوی نیمی از خاک وطن را در عهد نامه هاشون با خفت و خواری تقدیم بیگانه ها کردند و همین رزمنده ها بودند که جانانه مقاومت کردند و یه وجب خاک را به اجنبی ندادند.!
فقر اینه که امام رو بخاطر دفاع از حیثیت و ناموس کشور سرزنش کنی! ولی همه ی زندگیت شده باشه کوروش و منشور کوروش و البته جملات کوروش که این سالها مد شده و خیلی هم سندیت نداره.
فقر اینه که راه بری تو کوچه و خیابون و داد بزنی که آهای مردم جمهوری اسلامی فرزندان شما رو به کشتن داد!
فقر اینه که با دفن شهدای گمنام تو دانشگاه مخالفت کنی و رسما رییس دانشگاه رو کتک بزنی که چرا اجازه داده تو دانشگاه دفن بشن!
فقر اینه که بچه های شهدا رو تو دانشگاه مسخره و تحقیر کنی تا حتی جرات نکنند که بگن فرزند شهید هستیم!
فقر اینه که شهدا رو یک مشت ماجراجو بخونی که برای تیراندازی و ترقه بازی به جبهه رفتند!
فقر اینه که اصرار داشته باشی که ایران تو جنگ شکست خورد!در حالیکه میدونی و همه ی عالم هم خبر دارند ما برنده ی جنگ بودیم.
فقر اینه که از ناله ها و خس خس های شیمیایی ها;بی خبر باشی!ولی بلد باشی بری کیش و آنتالیا هوای سالم نوش جان کنی!
فقر اینه که توی شکیات نمازت مونده باشی و ندونی شک بین دو سه چه حکمی داره و بچه مسلمونم باشی ولی ادعا کنی تمام قواعد حقوق مدنی را میدونی و هی به مسئولان کشورت گیر بدی و بهانه تراشی کنیفقر اینه نامم “عربی” و اتومبیلم “ژاپنی”، ترجیحا پارچه لباسم فاستونی “انگلیسی” یا “چینی”.غذای مورد علاقه ام پیتزای “ایتالیایی” و عاشق سریال حریم سلطان “ترکی” باشم!معتقد باشم”پیکان” خیانت تاریخی بوده است. “ابگوشت” را غذای عقب مانده ها بدونم.و “فردین” هم هنرپیشه ابگوشتی.عاشق “ژان والژان” بینوایان “ویکتور هوگو” باشم و شاهنامه، پدرم یکی داشت، نمیدانم چه شد…شب ها “بی بی سی” ببینم، و رادیوی مورد علاقه ام “رادیو فردا باشه

انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


7 × هشت =