ماجرای عزل رستگار و تهدید وزیر اقتصاد به برکناری توسط فریدون چه بود!؟ / روایتی از جلسه عصر جمعه در وزارت اقتصاد برای حمایت از مدیر معزول بانک ملت

۱۲۲۲۹
۲۱ مهر ۱۳۹۵
۰

ماجرای عزل و نصب مدیران بانک ها و نهادهای تصمیم گیر اقتصادی نظیر شستا و تاپیکو، و شایعه دخالت حسین فریدون در معرفی و بعضا تحمیل گزینه ها، ماجرایی است که ظاهرا حواشی آن تمام نشدنی است، حواشی که با ماجرای دستگیری علی رستگار، مدیر عامل سابق بانک ملت و یکی از مهمترین مهره های فریدون، وارد مرحله جدیدی شده است.

به گزارش رجانیوز، رستگار که حسن روحانی وی را پسر قدرت میخواند، همشهری (سرخه ای) و همسایه قدیمی خاندان فریدون بود. اما در پی درج بخشی از دریافتیهای نجومی رستگار در رسانهها، روز یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵ وزیر اقتصاد با تشکیل فوری هیات

مدیره بانک ملت وی را عزل و دکتر اخلاقی را جایگزین نمود.

0014847217 ماجرای عزل رستگار و تهدید وزیر اقتصاد به برکناری توسط فریدون چه بود!؟ / روایتی از جلسه عصر جمعه در وزارت اقتصاد برای حمایت از مدیر معزول بانک ملت

زمانی که ماجرای عزل و متعاقب آن بازداشت علی رستگار بسیار خبرساز شد، برخی رسانه ها در مورد دستگیری فریدون نیز گمانه زنی کردند، هر چند که این اتفاق نیافتاده بود، اما حضور وی در دولت کمرنگتر از گذشته شده است.

با این وجود گذشت زمان و احتمالا اعترافات رستگار زوایای دیگری از این ماجرا را میگشاید. به عنوان مثال اکنون مشخص شده اقدام طیب نیا برای عزل رستگار بدون هماهنگی با حسین فریدون بوده و باعث خشم شدید وی شده است. بنابر اخبار واصله به خبرنگار رجانیوز، از یک مقام آگاه در نهاد ریاست جمهوری، در پی برکناری رستگار، فریدون به تندی با طیب نیا برخورد کرده و حتی طیب نیا پس از این اتفاق تهدید به عزل و یا برکناری شده است.

farhangnews 197415 555037 1461146963 ماجرای عزل رستگار و تهدید وزیر اقتصاد به برکناری توسط فریدون چه بود!؟ / روایتی از جلسه عصر جمعه در وزارت اقتصاد برای حمایت از مدیر معزول بانک ملت

هنوز چند روز از برکناری رستگار نگذشته بود که طیب نیا تحت فشار مجبور شد تا مدیرعامل بانک ملت، مسئول روابط عمومی وزارت اقتصاد، فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی و مدیران حراستی خود را بعد از ظهر جمعه ۱۸ تیر ۹۵ در یک جلسه جمع کند تا با صدور بیانیه ای از سوی بانک ملت از رستگار حمایت کرده و با بی ارتباط دانستن تغییر مدیرعامل به مساله فیشهای نجومی، رستگار را به عنوان عضو هیات مدیره ملت معرفی کنند.

این در حالی است که به دلیل این اهمال تیم ویژهای با محوریت رئیس یکی از کمیسیونهای مجلس لابی شدیدی برای استیضاح وزیر در مجلس به راه انداختند، هر چند که با دستگیری رستگار، و به حاشیه رفتن فریدون، عملا این برنامه نیز متوقف شده است.

رستگار که یکی از دریافتی بگیران نجومی با متوسط دریافتی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در ماه بود، اکنون بخاطر همین فعالیتها به اتهام اختلاس و اخلال در نظام اقتصادی در بازداشت به سر میبرد (فسادی که مجزا از حقوق نجومی است). جالب توجه اینکه رستگار در فاصله بین عزل تا دستگیری از صبح تا ده شب در محل نهاد ریاست جمهوری حضور داشته است.

لازم به ذکر است علی رستگار که تا پیش از دولت یازدهم جایگاهی بیش از مدیر شعبه نداشت ناگهان با حمایت مستقیم حسین فریدون و البته شخص حسن روحانی به مدیرعاملی بزرگترین بانک ارزی کشور منصوب شد. گفته میشود وی به طور مشخص در انتخابات اسفند ۹۴ نقش مهمی در تامین مالی ستاد انتخاباتی برعهده داشت و در این جهت با اسپانسر ویژه ستادهای بنفش، یعنی آقای شبدوست مالامیری روابط اقتصادی پر رنگی برقرار کرده بود.

 ظاهرا دستگیری رستگار نیز به دلیل اختلاس شبکه ای با همراهی شبدوست و چند فرد سرخه ای دیگر بوده است. بنابر اطلاعات واصله مالامیری چند هزار میلیارد تومان بدهی به شبکه بانکی دارد که حداقل ۶۰۰ میلیارد تومان از آن مربوط به بانک ملت است و همانند خاوری با توصیه ویژه برخی از داخل فعلا در خارج از کشور به سر می برد.

انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


پنج + = 10