میراث جلیلی برای ملت ایران و دولت یازدهم

۵۷۶۷
۰۱ مهر ۱۳۹۲
۱۴

سعید جلیلی از سال ۱۳۸۶ به عنوان سومین دبیر شورای عالی امنیت ملی فعالیت خود را در این نهاد مهم آغاز کرد و پس از آن به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی منصوب شد.

دکتر جلیلی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی پرونده های راهبردی و مهمی از قبیل تقویت محور مقاومت در منطقه، حمایت از آرمان فلسطین و پیروزی در جنگ ۲۲ روزه و ۸ روزه غزه با رژیم صهیونیستی، بیداری اسلامی، سوریه، جنگ نرم و مقابله با فتنه ۸۸، مقابله و اضمحلال گروهک های ضد انقلاب مانند منافقین، دستگیری ریگی و دیگر عناصر جایتکار این گروهک، دستگیری عناصر مزدور گروهک تندر و … را بر عهده داشت.

 

شکل گیری توافقات دوجانبه و چندجانبه برای همکاری های راهبردی امنیتی بین ج.ا. ایران و کشورهای همسایه و منطقه مانند روسیه، هند، افغانستان و … از مهمترین دستاوردهای دوره مسئولیت دکتر جلیلی بوده است.

 

دکتر سعید جلیلی به عنوان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در طول ۶ سال گذشته ریاست هیئت مذاکره کننده با کشورهای ۱+۵ را بر عهده داشت. در طی این گفتگوها با منطق، اقتدار و ابتکار نمایندگان ج.ا. ایران، کشورهای غربی با به رسمیت شناختن حق ملت ایران در برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای از مباحثی چون تعلیق غنی سازی، توقف فعالیت های هسته ای و تعطیل و تخریب تأسیسات هسته ای و تسلیم دانشمندان هسته ای برای بازجویی، به مباحثی مانند همکاری های همه جانبه با ایران از جمله در زمینه انرژی هسته ای و مسائل منطقه ای چرخش کردند.

مذاکرات میراث جلیلی برای ملت ایران و دولت یازدهم
در این دوره ایران به فناوری ساخت انواع سانتریفیوژها و چرخه کامل سوخت هسته ای دست یافت و شرایط برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران و ساخت نیروگاه های هسته ای دیگر در کشور تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم گردید.

 

جلیلی طی هشت دور گفتگو با کشورهای ۱+۵ به عنوان مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد تا با ابتکار عمل و اتخاذ تدابیر سیاسی _ رسانه ای اولاً با حذف فضای کاذب رسانه ای، التهاب افکار عمومی را که به دلیل عملیات روانی و فشارهای دشمنان و برخی وادادگی ها و نابسامانی های داخلی در سال ۱۳۸۶ به اوج خود رسیده بود، کاهش دهد. ثانیاً با متمرکز نمودن مدیریت پرونده و پذیرش شجاعانه مسئولیت سنگین مقاومت در برابر فشارهای قدرت های جهانی به دوش خود، فضایی را در کشور ایجاد نمود که دانشمندان جوان و خبرگان هسته ای ایران به دور از جنجال و با خیالی آسوده و فارغ از فشارهای روانی به توسعه و پیشرفت صنعت هسته ای کشور بپردازند. ثالثاً با برافراشته نگه داشتن همیشگی پرچم مذاکره و گفتگو و با ایفای نقش فعال و مؤثر در جلسات مذاکره با ۱+۵ ، اقتدار و منطق جمهوری اسلامی ایران را در جلوی چشم جهانیان به نمایش گذارد و در مذاکرات با آژانس هسته ای و ۱+۵، پوچ و واهی بودن بهانه های غرب در اعمال فشار و تحریم بر ایران را به طور مستند و حقوقی نشان داد. رابعاً اقتدار انکارناپذیر و تثبیت شده جمهوری اسلامی ایران و جریان مقاومت در منطقه، سلطه گران غربی و دولت های مرتجع منطقه را وادار کرده است که نهایتاً برای حل مشکلات و گرفتاری های خود دست به دامان جمهوری اسلامی باشند. خامساً آنچه دلیل اصلی موفقیت جلیلی در دوره مسئولیتش در شورای عالی امنیت ملی بود، ولایت  مداری، قانونمندی و مردم محوری در سلوک مدیریتی و کاری اش بود که توفیقات او را با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد رقم زد.

 

از این رو می توان ادعا کرد امروز دولت یازدهم بنای آباد مذاکرات با ۱+۵ را در اختیار می گیرد و با تکیه بر این بنیان مستحکم و دست برتر در مقابل حریف است که این چنین امیدوارانه به دنبال حل مشکلات از طریق سیاست خارجی و مذاکره است و باید دید که نهایتاً چه وضعی را به ملت ایران تحویل خواهد داد؛ آیا موضع عزت و پیشرفت ناشی از مقاومت و حکمت ادامه می یابد و یا در موضع ضعف ناشی از تمایل به سازش و بی تدبیری قرار می گیریم؟

 

کسانی که امروز مذاکره با آمریکا را افتخار و لقمه چربی تلقی می کنند و در رؤیاهای خود خواب این روزها را می دیدند، فراموش نکنند که مدیریت مقتدرانه جلیلی تحت هدایت های مقام معظم رهبری این شرایط را ایجاد کرده که امریکا گمان می کند که ناچار است به سرعت از فرصت دولت جدید در راستای منافع خود استفاده کند. به علاوه این افراد این را هم بدانند که دکتر جلیلی بارها تا آستانه این مذاکره کذایی پیش رفت ولی از آنجا که مذاکره با کدخدای متکبر، ظالم و رو به اضمحلال و بی آبرو جز خسارت و سرشکستگی برای جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران در پیشگاه خداوند و امت اسلامی نداشت و ندارد، عزتمندانه و حکیمانه از این پرتگاه وسوسه انگیز فاصله گرفت.

 

شواهد نشان می دهد در دوره مدیریت جلیلی امنیت داخلی و خارجی کشور از رشد چشمگیری برخوردار گردید، به گونه ای که بحمدالله با هماهنگی و انسجام ایجاد شده بین دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور در سال های اخیر تهدیدهای امنیتی بهنگام شناسایی و مرتفع شده و مشکل جدی امنیتی در کشور بروز نکرده است. امنیتی که در سایه آن انتخابات اخیر ریاست جمهوری در اوج امنیت و آرامش و سلامت برگزار گردید و رقیب جلیلی در این انتخابات بدون ارائه برنامه برجسته، با قرار گرفتن در موضع منتقد وضع موجود، با وعده ساده شده و دم دستی حل مشکلات از طریق سیاست خارجی و به اصطلاح برخی تحلیلگران جویایِ نام با سیاست ورزی پیروز شد.

13920303214607324571174 میراث جلیلی برای ملت ایران و دولت یازدهم

در حوزه مباحث اقتصادی، موضوعاتی چون تدابیر مقابله با تحریم ها، پیگیری تأمین و عرضه به موقع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در شرایط تحریم، پیگیری رفع انحصارات در تأمین و واردات مایحتاج اساسی مردم، شفافیت اقتصادی و مبارزه با پرونده های کلان فساد و رانت خواری اقتصادی از جمله در پرونده فساد بانکی ۳۰۰۰ میلیاردی، ساماندهی سامانه های اطلاعات اقتصادی، مدیریت ایجاد ثبات در بازار ارز و رفع نابسامانی های بازار سکه و ارز، راه اندازی پورتال ارزی، پیگیری و مطالبه وصول معوقات کلان بانکی و پیگیری ساماندهی مؤسسات پولی و بانکی غیرمجاز، از جمله موضوعات محوری است که در دوره مسئولیت دکتر سعید جلیلی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی پیگیری و اجرا شد و در این عرصه نیز اقدام های اساسی و اصولی برای ساماندهی وضعیت اقتصاد، بازار و معیشت مردم انجام گرفت که می تواند مبنایی قابل اتکا برای تداوم این راه برای مسئولین کنونی باشد.

 

حضور دکتر جلیلی در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری نیز دستاورهای درخشانی برای انقلاب و مردم داشت. انتخاب گفتمان اسلام ناب و انقلاب اسلامی به عنوان تابلوی انتخاباتی و به عرصه آوردن ظرفیت عظیم اراده ها و انگیزه های مؤمن و انقلابی برای مجاهدت در خط اصیل انقلاب و طرح اندیشه ها و تفکرات و طرح های مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی، جریانی زنده و پویا را در درون کشور ایجاد کرده است که دستاوردهای بزرگی در پی خواهد داشت. ضمن اینکه الگوی منحصربفرد فعالیت انتخاباتی جلیلی، به عنوان یک الگوی کاملاً مردمی و منزه از زر و زور و تزویر به نمایش گذاشته شد و امیدها را برای شکل گیری و تکمیل مدل های عملیاتی مکمل مردم سالاری اسلامی به شدت افزایش داد.

 

انتهای مطلب

مطالب مرتبط

 1. حسنی پاسخ دادن

  در این کشتی درآ پا دررکاب ماست دریاها مترس ازموج،بسم الله ،مجریها و مرسیها
  ما به آقای جلیلی افتخارمیکنیم و حسرت زمان مدیریت ایشون رو میخوریم.
  براشون دعا میکنیم و تا پای جون ازشون حمایت میکنیم.
  خدا کسانی رو که چشم برحقیقت بستند و یا گرفتار جهل مسری جاهلان در این دوران آخرالزمان شدند،به راه راست و سلامت هدایت کند.ان شاءالله
  ما ایستاده ایم…

 2. حمید پاسخ دادن

  دکتر جلیلی فرد محترمیست از زمانی که در ستاد بودم فهمیدم دکتر جلیلی چقدر تنها ومظلوم است حتی جبهمه پایداری حمایتش نکرد امیدوارم در آینده مستقل بیایی جبهه پایداری ها میگفتند قرار نبود جلیلی بیاید خیلی از امدن دکتر ناراحت بودند

 3. ناشناس پاسخ دادن

  راستگوترین مرد ولایی ترین وبهترین مدیر سعید جلیلی کم کم ملت خواهند فهمید جلیلی کی بود وهست منتظرت هستیم در انتخابات اینده ما ایستاده ایم

 4. عرایضم کلی است ، تحریمها برای ملت جانکاه است اما در مواقعی سبب خیر شده ، پایین نگه داشتن دستوری قیمت دلار یعنی یکی از پارامترهای تأثیر گذار اقتصادی ( قیمت دلار ) غیر واقعی بود و کل اقتصاد و سرمایه گذاران بر اساس یک پارامتر غیر واقعی ( قیمت دلار ) برنامه ریزی میکردن و سیستم اقتصادی بر ان مبنا بود شکر خدا که به خاطر تحریمها مجبور به اصلاحش شدند ( باز هم عرض میکنم برای ملت جانکاه بود و اگر دوا نمیشد جانکاه تر میبود ) در ضمن ای کاش و ای کاش نفت را هم تحریم کنند تا اقتصاد ما از فروش نفت خام و درآمد ارزی حاصل از آن نجات یابد البته و صد البته متأسفانه طرف خاریجی میداند دارد چه میکند و کی تحریم را کاهش یا افزایش دهد
  در ضمن به نظرم آمریکا فقط میخواست واکنش کشورمان را بسنجد، برخی از دلایلم : در عالم ساست معمولا کنشها و واکنشها بر اساس منافع است، فکر میکنید با چند شوی تبلیغاتی مسائل حل میشود؟ برای همین است که دولتها معمولا جنایتی را در جایی تقبیح و در جایی ستایش و در جایی رفتارشان خنثی است ، فکر میکنید وقتی آقای اوباما در سازمان ملل سخن از فتوای رهبری انقلاب در مورد حرام بودن بمب اتمی را به میان می آورد (نقل به مضمون) واقعا به فتوا اعتقاد دارد یا دارد با این کار خود واکنش ایران را میسنجد؟ چرا برخی از هول حلیم دارند در دیگ می افتند آیا در رابطه با ایران و آمریکا منافع تغییر خاصی پیدا کرده است؟ با دانش بسیار اندکم به نظرم می آید در عالم سیاست بسیار نسنجیده است که بروز دادن شعف و خوشحالی بی مورد در مذاکرات و اظهارات بسیار خسارت بار است و در نهایت باعث زبانم لال شکست میشود. در ضمن چوب عدم مدیریت صحیح اقتصادی را به حساب تحریم ها نگذارید! . به امید سعادت و موفقیت هر چه بیشتر.

 5. علی پاسخ دادن

  مرد قهرمان دنیا تو رو و اهداف تو رو شاخت. خدا به تو قدرت و همت بده برای ادامه راه که البته همین طور هم خواهد بود.امیدوارم این مملکت لیاقت خدمات بی دریغ شما رو داشته باشه.منتظرتیم مرد بزرگ…

 6. هموطن پاسخ دادن

  باسلام…
  در این برهه ی حساس از جنگ نرم و فتنه ی موجود در کشور باید به دنبال راه حل بود
  در دوره ای که صدا و سیما به به و چه چه به راه انداخته اند و ذوق مرگ شده اند از سخنان روحانی در نیویورک علی الخصوص تماس تلفنی با اوباما و دیدار ظریف و جان کری و پخش گزارشات مردمی در وصف عالی بودن این سفر…
  نه تنها برادر جلیلی بلکه همه ی مذهبیون دوباره به حاشیه ترد شدند….
  در فکر چاره باشید که آقای رفسنجانی در سایتشون به خیلی چیزها دامن می زنند و کسی دم نمیزنه.
  از کجا معلوم امروز فردا هم سر مارو زیرآب کنن و کسی نفهمه البته بخاطر انتقادمون

  • مانی پاسخ دادن

   دوست عزیز هیچ کس از حرکت غلط سیاسی ذوق مرگ نمی شود. فراموش نکنید مذاکره نه فقط با آمریکا که با هیچ کشوری به درد ایران نمی خورد مگر اینکه منافع کشور در کفه ترازو سنگینی کند حتی ارتباط با کشورهایی مثل چین، سوریه و روسیه باید کاملاً آگاهانه و با احتیاط باشد. در ضمن هر کسی توانست در راستای سیاست خارجی کمک به رفع تحریم ها کند و لقمه نان حلالی بر سر سفره های مردم بیاورد و منافع کشور و انقلاب را هم همزمان با آن حفظ کند قابل ستایش و تکریم است و اگر غیر از این باشد کوچکترین سودی ندارد و این ره به ترکستان خواهد رفت. حفظ دستاوردهای کشور و انقلاب کار راحتی نیست و بسیار بسیار تجربه و فن می خواهد و باید با تصمیم های درست به مردم و انقلاب خدمت کرد. تصمیماتی که مردم را به فلاکت و بیچارگی سوق می دهد و خانواده ای را محتاج نان شبی می کند مورد پسند خداوند نیست. پیامبر اکرم (ص) فرمود: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ فِی عَوْنِ الْمُؤْمِنِ مَا کَانَ الْمُؤْمِنُ فِی عَوْنِأَخِیهِالْمُؤْمِنِ»(ثواب‏الأعمال، ص‏۱۳۵) اگر مى‏خواهید خدا به شما کمک کند شما هم باید کمک حال مردم باشید و به آنان خدمت کنید. انشالله هر کس در جایگاهش به مردم این سرزمین خدمت کند که خدمت به خلق خدمت به خداوند است.

 7. وحید پاسخ دادن

  سلام علیکم،
  والعاقبه للمتقین و الجنه للمطیعین و النار للعاصین و الملحدین.

  ای اهل عالم بدانید “الا حزب الله هم الغالبون ” ….

 8. سیدمجید پاسخ دادن

  با سلام در این راه شکستی وجود ندارد ما پیروز همیشه ای تاریخیم چون رای ما هدف ما و بند بند وجودمان به خاطر خدا ست ،پس ما پیروزیم

 9. مسعود پاسخ دادن

  دکتر جلیلی خسته نباشی قهرمان. تو قهرمانی چون خدمات تو خالص و برای خدا است.
  امیدوارم ما ملت ایران توفیق شما را به عنوان رئیس جمهور آینده داشته باشیم.

 10. اصفهاني پاسخ دادن

  علی رغم اینکه بنده بین تمام کاندیداها آقای دکتر جلیلی را اصلح میدانم و به ایشان هم رای دادم ولی متن نوشته شده به شدت یکطرفه و فقط ناظر به نقاط قوت است و نقاط ضعف را نادیده گرفته و حالت شعاری دارد.
  از جمله انتقادات وارد به آقای دکتر جلیلی این است که ایشان که از سال ۸۶ بیرق شورای عالی امنیت ملی را بر دوش گرفتند، تا همین یکی دو سال اخیر ، ارز ۱۲۲۶ تومانی در کشور بین وارد کنندگان توزیع میشد(واردات هر چی) و همینطور به هر کسی که برای عشق و حال به سفر خارجی میرفت ارز ۱۲۲۶ تومانی میدادند.(البته میدانید که مراد من از ۱۲۲۶ تومانی ، یعنی ارز به قیمت ارز مرجع)
  آقای دکتر جلیلی زحمت کشیدند و جلوی این بازی را گرفتند. اما خیلی دیر؛
  میداندید که خیلی ها هم از این حفره ، کلفت شدند. یعنی مثلا میگفت میخواهم فلان چیز را وارد کنم. چیزی که صرفا مصرفی و صرفا هم مورد استفاده خانواده های مرفه بود(مثل غذای حیوانات خانگی یا ماشین های لوکس و …) خب چه دلیلی داشت که دولت برای اینها یارانه بپردازد؟ یا مثلا طرف برای عشق و حال میرفت خارج، دولت هم به او یارانه میداد۴۰۰ دلار.
  ما تا وقتی از نظر تامین ارز در کشور در مضیقه نیفتادیم به فکر اصلاح این حفره ها هم نیفتادیم.

 11. علی پاسخ دادن

  سلام،رهبر انقلاب با بیان “نرمش قهرمانانه”بسیار زیبا و دقیق مسئله مذاکرات را مطرح کرد اما به نظر نمی رسد اثری از این نرمش قهرمانانه در مذاکرات دیده شود.بیانات دکتر روحانی و دکتر ظریف چیزی جز اعلام صریح و بی پرده مواضع نبود و این غیر از نرمش قهرمانانه است .اگر ناراحت نمی شوید بگویم نرمش قهرمانانه در کلام اوباما بیشتر تجلی داشت تا کلام دکتر روحانی

 12. پرستو پاسخ دادن

  kash ghadreshoono bishtar bedoonan bazi ha

دیدگاه خود را بیان کنید


5 + = دوازده