پاتوق جاسوسی در ایران رسمیت یافت

۱۱۸۳۵
۲۴ فروردین ۱۳۹۵
۰

در دوران معروف به پسابرجام، دفاتر جدیدی تحت عنوان “راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس در ایران” تاسیس شده است که این مساله، با توجه به سوابق جاسوسی هسته ای از کشورمان، منجر به بروز نگرانی هایی شده است.

یوکیو آمانو، ‌مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست اخیر شورای حکام آژانس از تاسیس دفتر جدیدی تحت عنوان “راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس در ایران” در تاریخ ۱۱ بهمن ماه (یک مارس) خبر داد.

از سوی دیگر، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، که این روزها تلاش مضاعفی برای ارایه توضیحات چندپهلو جهت ترمیم اخبار مختلف حول موضوع پرابهام برجام دارد، در این باره نیز توضیحات جالبی را ارایه کرد: “بحث تبیین مکانهایی برای استقرار بازرسان است که جایی برای اسکان داشته باشند اما چون می خواستند به دلیل رفت و آمد های زیاد جای ثابتی داشته باشند در اصفهان و تهران و کاشان مقرهایی را مشخص کردند. بحث قراردادهای بلندمدت برای استقرار مطرح بود که ما نیز در این رابطه به آنها کمک کردیم”!

اظهارات کمالوندی که به نوعی تایید سخنان یوکیا آمانو است، در حالی مطرح شده که چندی قبل، خبر حضور حداقل ۲ جاسوس شناسایی شده در میان بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی رسانه ای شد.

حجت الاسلام سید محمود نبویان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با افشای این موضوع و با اشاره به بازدید چند ماه پیش آمانو و ۱۲ مامور آژانس از پارچین، گفته بود: “یکی از معاونان وزارت اطلاعات بیان داشته در بررسی بین این ۱۲ نفر مامور متوجه شدیم ۲ نفر از آنها جاسوس هستند؛ یکی جاسوس سازمان سیا و دیگری نیز جاسوس سازمان اطلاعاتی فرانسه بود.”

با کنار هم قراردادن اخبار خود، می توان به این جمعبندی نگران کننده رسید که پاتوق ثابت و رسمی برای جاسوسان غربی، تحت لوای بازرسی و دفتر راستی آزمایی در کشورمان فراهم شده است.

یادآور می شود خاطره ترور دانشمندان هسته ای کشورمان که به واسطه حضور بازرسان (بخوانید جاسوسان) غربی در ایران اسلامی فراهم آمد، هنوز در اذهان این ملت زنده هست.

با این حساب، آیا این مساله، در درازمدت امنیت کشورمان را دچار خدشه نخواهد کرد؟ آیا برجام را باید “آفتاب تابان” نامید یا امیدی برای جاسوسان غربی؟

انتهای مطلبمنبع:

خیبرآنلاین

دیدگاه خود را بیان کنید


سه + 2 =