کلاس درس رهبر انقلاب برای کاندیداها + فیلم

پیشرفت و عدالت؛ تقدم و تأخر

۱۸۸۰
۱۳ خرداد ۱۳۹۲
۷

یکی از مناقشات کاندیداها در برنامه های تلویزیونی انتخابات؛ بحث پیرامون «پیشرفت و عدالت؛ تقدم و تأخر» آن بوده است که هر کس در این باب نظری داشته است.در دهه چهارم انقلاب که دهه پیشرفت و عدالت نام گذاری شده است و در آستانه انتخابات که گفتمان اصلی آن دعوا بر سر سه مولفه «پیشرفت؛ عدالت و مقاومت» است هر یک از کاندیداها قرائت خاصی از پیشرفت را در کنار تقدم و تأخر آن نسبت به عدالت و از مسیر سازش یا مقاومت بیان می کند؛ اینها در حالی است که رهبر انقلاب نگاه شفافی نسبت به این مسئله دارد.

رهبر انقلاب در ۸ شهریور سال ۸۴ در جمع هئیت دولت فرمودند:« بعضى‌ها مى‌گویند عدالت یعنى توزیع فقر. نخیر، کسانى‌که بحث عدالت را مى‌کنند، به‌هیچ‌وجه منظورشان توزیع فقر نیست؛ بلکه توزیع عادلانه‌ى امکانات موجود است. آنهایى که مى‌گویند عدالت توزیع فقر است، مغز و روح حرفشان این است که دنبال عدالت نروید؛ دنبال تولید ثروت بروید تا آنچه تقسیم مى‌شود، ثروت باشد. دنبال تولید ثروت رفتن بدون نگاه به عدالت، همان چیزى مى‌شود که امروز در کشورهاى سرمایه‌دارى مشاهده مى‌کنیم. در غنى‌ترین کشور عالم – یعنى امریکا – کسانى هستند که از گرسنگى و از سرما و گرما مى‌میرند؛ اینها که شعار نیست؛ واقعیتهایى است که مشاهده مى‌کنیم.»

ایشان همچنین در مورد رابطه بین عدالت و پیشرفت در یکم فروردین ۱۳۸۷ فرمودند:« ما مثل بعضی از کشورها و نظامهای دنیا فقط به پیشرفت فکر نمی‌کنیم؛ ما پیشرفت را همراه با عدالت می‌خواهیم. خیلی از کشورها هستند که از لحاظ علمی پیشرفت کرده‌اند و به آمارها و شاخصهای اقتصادی آنها که نگاه می‌کنیم، ملاحظه می‌کنیم که مثلاً درآمد سرانه‌ی آنها خیلی هم بالاست؛ اما مسئله‌ی مهم این است که این درآمد سرانه در میان ملت چه جور تقسیم می‌شود؛ این آن نکته‌ای است که نظامهای غیر الهی و نظامهای رونوشت‌کرده‌ی از نسخه‌های استکباری، دیگر به آن توجه نمی‌کنند. ما نمی‌توانیم توجه نکنیم؛ ما می‌خواهیم کشورمان از همه‌ی جهات ـ از لحاظ علمی، از لحاظ اقتصادی، از لحاظ فناوری، از لحاظ سیاسی ـ به پیشرفت برسد، مردم به رفاه دست پیدا کنند؛ اما در کنار پیشرفت، می‌خواهیم کشور عادلانه و با عدالت اداره بشود؛ این مهم است. نه عدالتِ بدون پیشرفت مطلوب است، نه پیشرفتِ بدون عدالت. عدالت بدون پیشرفت یعنی برابری در عقب‌ماندگی، برابری در فقر؛ این را نمی‌خواهیم. پیشرفت بدون عدالت را هم هرگز مطالبه نمی‌کنیم؛ پیشرفت، همراه با عدالت. باید فواصل طبقاتی کم بشود. باید آن کسانی که برای تحرک استعداد دارند، فرصتهای برابر دریافت کنند»

در بین کاندیداها محمد باقر قالیباف پیشرفت را بر عدالت مقدم می داند و می گوید:«بنده اگر رئیس دولت شدم می خواهم تصمیم بگیرم برای پیشرفت کشور چون تا پیشرفت اتفاق نیفتد عدالت در واقع توزیع فقر است؛ اگر تازه خوب توزیع کنیم!»

ولایتی می گوید:« عدالت و پیشرفت دو چیز در کنار هم نمی شود در کشور فقط دم از عدالت بزنیم-عدالت هم فقط شعار نیست- و بعد کشور دچار فقر شود و فقر را عادلانه بین مردم پخش کنیم»

از طرفی سعید جلیلی دیگر کاندیدای ریاست جمهوری در رابطه با عدالت و پیشرفت می گوید:« فرمایش حضرت علی علیه السلام هست که “فی العدل سعه”؛ یعنی در عدالت هست که پیشرفت شکل می گیرد، اگر بتوانیم فرصت های لازم را فراهم کنیم که همه این ظرفیت ها به موقع استفاده بشود و همه فرصت های برابر داشته باشند حتماً به دنبال آن پیشرفت  حاصل می شود.»

این کلیپ را از اینجا می توانید مشاهده و دانلود کنید

انتهای مطلب

مطالب مرتبط

 1. majid پاسخ دادن

  مطلب خوبی بود ممنون. البته در نگاه آقای ولایتی هم نقصی نمی بینم هرچند که به نگاه آقای قالیباف بنظر انتقادی وارد است!

 2. مهدی نجفی پاسخ دادن

  عدالت باعث می شودتمام استعداد ها شکوفا شودودر راه صحیح استفاده شودوخود همین امر باعث پیشرفت می شود(فی العدل سعه) در عدالت است که پیشرفت حاصل می شود
  .بنده امروز بعنوان یک جوان مسلمان ایرانی پرچم مقاومت وعدالت وپیشرفت رادردستان آقای دکتر جلیلی می بینم وانشاالله حتما
  به او رای می دهم.

 3. سید عادل میراحمدی بهنمیری پاسخ دادن

  سلام.توضیح کامل عدالت مقدم بر پیشترفت این است. اگر امروز یک ثروت امد؛ ان ثروت را به عدالت بین همه توزیع باید نمود. فردا نیز دنبال کسب ثروت می رویم. اگر گوییم پیشرفت و پیشرفت؛ بعد عدالت. در حقیقت “فقر” که از بی عدالتی و نا هماهنگی اقتصاد به وجود امده؛ به عدالت تقسیم کرده ایم(نه تمام ثروت ها ). اما عدالت و عدالت گویم و بعد پیشرفت .قدم اول پیشرفت را کامل و تمام برداشته ایم؛از فساد اداری، اقتصادی، اجتماعی…و اسراف و هدر رفت منابع جلوگیری می کند. که این به خودی خود باعث پیشرفت بزرگی است. یک نمونه: فساد ۳۰۰۰ میلیارد تومانی و…معلوم است که عدالت نباید به تاخیر افتد. از اینکه دکتر سعید جلیلی بر طبق حدیث امیر المومنین امام علی ع استدلال محکم کرده اند تشکر می کنم. یاعلی ع

 4. hatef پاسخ دادن

  منظور اقای جلیلی اول عدالته بعد پیشرفت ؟
  سریعا منتظر جوابم

  • مسیر پاسخ دادن

   بله. اول عدالت بعد پیشرفت

  • علی پاسخ دادن

   منظور آقای جلیلی اینه که به بهانه پیشرفت نباید از عدالت دور شد.

 5. امیر پاسخ دادن

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  امیدوارم مردم عزیزم نعمت حضور دکتر جلیلی را قدر بدانند و به رئیس جمهوری رأی دهند که نه تنها در فکر پیشبرد کشور به سمت تمدن اسلامی باشد بلکه تخصص و تفکرش نیز درجهت این هدف والا شکل گرفته باشد.
  به امید تحقق حماسه سیاسی

دیدگاه خود را بیان کنید


هفت × = 28