پیش بینی سی‌آی‌ای از نرخ فرزندآوری در ایران

۸۳۸۳
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
۱
طبق این گزارش نرخ باروری در زنان ایرانی در سال ۲۰۱۴، ۱.۸۵ فرزند می شود، یعنی رتبه ۱۴۶ دنیا. پیش از ایران کشورهایی مثل انگلستان، سوئد، ایسلند و نروژ قرار دارند و پس از آن هم ویتنام، شیلی و اروگوئه جا خوش کرده اند؛ همگی بین ۱.۸۴ تا ۱.۹۰ فرزند برای هر زن.

میزان فرزندآوری نرخی است که مشخص می کند هر زن در سنین بچه دار شدن به طور متوسط چند فرزند به دنیا می آورد و این نرخ بسته به سطح توسعه کشورها متفاوت است. در کشورهای توسعه یافته بنا به دلایل گوناگون اقتصادی و اجتماعی زنان تمایل کمتری برای فرزندآوری دارند، به همین دلیل در اکثر این کشورها نرخ فرزندآوری بسیار پایین است و دولتها سعی در افزایش این نرخ دارند.

 

سیاستهای حمایتی در قبال فرزند آوری شامل مرخصی زایمان، هدیه های مالی، مقرری ماهیانه، امکانات تربیتی و بهداشتی و تغذیه ای رایگان و بسته های متفاوت حمایت از مادر و کودک است. اما در کشورهای توسعه نیافته معمولا نرخ تولد بسیار بالاست همانطور که نرخ مرگ و میر کودکان بالاست در این کشورها مادران به طور متوسط بین ۵ تا ۶ فرزند می آورند.

بر اساس تازه ترین پیش بینی که توسط بخش دایره‌المعارف جهانی سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا انجام شده است، کشور نیجر بالاترین نرخ و سنگاپور کمترین نرخ فرزندآوری برای هر زن را دارند. البته این پیش بینی تخمینی و برای سال ۲۰۱۴ است.

طبق این گزارش نرخ باروری در زنان ایرانی در سال ۲۰۱۴، ۱.۸۵ فرزند می شود، یعنی رتبه ۱۴۶ دنیا. پیش از ایران کشورهایی مثل انگلستان، سوئد، ایسلند و نروژ قرار دارند و پس از آن هم ویتنام، شیلی و اروگوئه جا خوش کرده اند؛ همگی بین ۱.۸۴ تا ۱.۹۰ فرزند برای هر زن.

گفتنی است طبق آمار مراکز مختلف داخلی ایران، نرخ باروری زنان ایرانی حدود ۱.۷۵ است. پایین آمدن نرخ باروری در ایران از حد جایگزینی (۲.۱ فرزند) موجب تلاش‌هایی برای پیشگیری از تک فرزندی و علاقمند کردن زوج های جوان به فرزندآوری شده است.
در جدول زیر کشورهایی با بالاترین نرخ فرزندآوری مشخص شده است؛

1231 پیش بینی سی‌آی‌ای از نرخ فرزندآوری در ایران

جدول زیر نشان‌دهنده کشورهایی با پایین ترین میزان فرزندآوری است؛
234 پیش بینی سی‌آی‌ای از نرخ فرزندآوری در ایران

وضعیت فرزندآوری ایران و برخی کشورهای منطقه نیز در این جدول آورده شده است؛
456 پیش بینی سی‌آی‌ای از نرخ فرزندآوری در ایران

مطابق جدول ایران در بین کشورهای جهان تقریبا نرخی برابر کشورهای اسکاندیناوی مانند نروژ و سوئد دارد با این تفاوت که سیاستهای حمایتی از زاد و ولد در این کشورها بسیار با ایران متفاوت است. در کشورهای اسکاندیناوی تسهیلات برای زاد و ولد حتی به مهاجران و فرزندان آنان هم داده می شود تا میزان جمعیت در این کشورها و نیروی کار در حد متعادل باقی بماند.

جدول زیر وضعیت فرزندآوری در برخی کشورهای صنعتی و توسعه یافته را نشان می دهد؛
345 پیش بینی سی‌آی‌ای از نرخ فرزندآوری در ایران

  • منبع:

    عیارآنلاین
انتهای مطلب
  1. فاطمه اکبری پاسخ دادن

    شاید امروز بزرگترین وظیفه مادران ما همین تولید نسل مهدوی باشد … دکتری را بعد هم می شود گرفت.

دیدگاه خود را بیان کنید


× شش = 12