گام اول برای حذف دلار از مبادلات تجاری ایران

۸۴۵۸
۰۱ خرداد ۱۳۹۳
۰

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با تسنیم در ارتباط با طرح حذف دلار از معاملات ایران با عنوان پیمان‌های پولی دو جانبه که طی روزهای اخیر در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح شده است، اظهار داشت: این طرح در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه به صورت شفاهی مطرح و بنا شد که سریعتر طرح مکتوب آن به منظور بررسی رسمی و جدی به کمیسیون ارائه شود.

 

در صورت ارائه طرح مکتوب بررسی‌ها درباره ظرفیت اجرایی حذف دلار از معاملات آغاز می شود، ایران می تواند در مبادله با بسیاری از کشورها دلار را حذف و ارز واسط دیگری را جایگزین معاملات خود کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه حذف دلار از مبادلات پولی ایران را به معنای حفظ قدرت برابری پول ملی کشورمان دانست و افزود: با اجرایی شدن این طرح میزان برابری قدرت پول ایران در داخل کشور و همچنین در مناسبات با سایر کشورها حفظ می شود.

ایران می تواند برای بسیاری از کالاهای وارداتی خود به جای دلار از ارز واسط دیگری استفاده کند، در صورت اجرایی شدن این طرح نوسانات ارزی در مبادلات ملی و داخلی کم خواهد شد.

هم اکنون دلار در مبادلات بین المللی به جایگاهی رسیده که بسیاری از کشورها مجبور به استفاده از این ارز شده‌اند و در برخی موارد به نابودی اقتصاد تعدادی از کشورها هم منجر شده است؛ معنای این وضعیت این است که آمریکا از طریق قدرت دلار قصد دارد مشکلات داخلی خود را حل کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس نهم همچنین با اشاره به اینکه اجرایی شدن طرح پیمان دو جانبه پولی نیازمند انجام امور تئوریک است، گفت: بامشکلاتی که با آمریکا داریم باید در این حوزه از سایر کشورها پیشی گرفته و نسبت به حذف دلار از مبادلاتمان هر چه سریعتر اقدام کنیم. البته پیش بینی می‌شود بخاطر وابستگی برخی افراد به آمریکا اجرای این طرح با کمی دشواری همراه شود ولی باید عزم خود را جزم کنیم تا دلار از مبادلات داخلی و ملی بیرون کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، این روش در بسیاری از کشورها که روابط نسبتا خوبی با ایالات متحده آمریکا دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. چین به عنوان پیشتاز این روش در جهان محسوب می‌شود که ارزش کل آن به ۲٫۵ تریلیون یوان است. هدف اولیه این پیمانهای پولی ارتقای تجارت دوجانبه و سرمایه‌گذاری مستقیم بود. در پیمانهای جدید، طرفین امضاء‌کننده از یکدیگر انتظار تقویت همکاری و ثبات مالی دارند.
پیمان پولی دوجانبه روش نوینی برای انجام تجارت بین دو کشور با ارزهای محلی و بدون استفاده از دلار و یورو است. بانک مرکزی ایران – علی‌رغم مسدود شدن حسابهای دلاری و یورویی ایران و عدم امکان استفاده از آنها در تجارت فرامرزی با شرکای تجاری – با هیچ کشوری پیمان پولی دوجانبه امضاء نکرده است.

 

انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


نُه + = 17