علے الهیاری

​یاران قالیباف، خادمان روحانی

۸۴۷۸
۰۱ خرداد ۱۳۹۳
۰
یکی از استدلال‌هایم در هنگامه‌ی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، مبنی بر این که قالیباف و روحانی اساسا شبیه هم هستند و فرق خاصی ندارند، این بود که بخش اصلی تیم‌های این‌ها یکی‌اند. یعنی از نظر عقیده، منش، عملکرد، نگاه به انقلاب و غرب، یکسانند. بعد از انتخابات هم پیش‌بینی‌ام این بود که تیم دولت روحانی با دولت قالیباف تنها در ۲۰-۳۰ درصد در بخش‌های بی‌اهمیت به اندازه‌ی کمی متفاوت خواهد بود. بدنه‌ی اصلی اقتصادی، سیاسی و مدیریتی‌شان مشترک خواهد بود. تنها فرق این می‌بود که قالیباف به جای استفاده از چند گزینه تابلودار و افراطی دوم‌خردادی، از نیروی محافظه‌کار، کم‌عِرق، هزینه نده برای انقلاب، با ایدئولوژی‌های التقاطی و شبه روشنفکری و به قول خودشان معتدل باندهای راستی‌ها استفاده می‌کرد. اینک شواهد محکمی از این هم‌پوشانی تیم قالیباف با تیم روحانی نمایان شده است.
 ​یاران قالیباف، خادمان روحانی
  • محمدجواد شوشتری در اوایل مهر ۹۲ مشاور شهردار و مدیر کل دفتر شهردار تهران شد(+). وی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل مرکز «خانه اندیشمندان علوم انسانی» نیز هست. طبق گزارش خبر ویژه کیهان (۲۶ بهمن ۹۲ +) این مرکز در زمینه هزینه‌ها و امکانات سخت‌افزاری وابستگی کامل به مجموعه شهرداری تهران دارد. این مرکز دو روز پس از فرمان آقای روحانی برای دفاع از توافق‌نامه‌ی ژنو، جلسه‌ای با موضوع «جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران پس از گفت‌وگوهای هسته‌ای» را با دعوت از چند حقوقدان هم نظر  و همسو با موضع دولت، ترتیب داده است. در این جلسه از حقوق‌دانانی چون محمدکاظم سجادپور، کیهان برزگر، جهانگیر کرمی و صادق زیباکلام دعوت به عمل آورده شده تا در دوشنبه ۲۸ بهمن ماه رأس ساعت ۱۶ در مرکزی وابسته به شهرداری تهران گردهم آیند.
    نائب رئیس هیئت مدیره این مرکز نیزً توسط «علی جنتی»، به سمت مدیر کلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران منصوب شده است. وی همچنین دبیر و عضو شورای سیاست‌گذاری کتاب شهرداری تهران نیز می‌باشد.
  • پرویز اسماعیلی ۱۶ مهر ۹۲ مشاور رسانه‌ای وزیر کشور دولت یازدهم (+) و در ۲ اردیبهشت ۹۳ به معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور دولت یازدهم منصوب شد(+). او یکی از مشاوران اصلی قالیباف بوده و در انتخابات ۹۲ سخنگوی ستاد وی بود (+). وی ۳ خرداد ۹۱ در یادداشتی علاوه بر خط قرمز ندانستن مذاکره با آمریکا، صراحتا خواستار مذاکره مستقیم با آمریکا سر موضوعات فراتر از هسته‌ای شده بود (+). او پیش از آن به مدت ۹ سال مدیر مسئول خبرگزاری مهر -یکی از مهمترین رسانه‌های حامی قالیباف از ۸۴ تا کنون – بود. خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی به ریاست آقای خاموشی است. خاموشی یکی از قدیمی‌ترین یاران قالیباف است که در همه انتخابات‌ها (از ۸۴ تا کنون) حامی وی بوده است(+). در سال ۹۰ رسما نماینده قالیباف در کمیته ۸ نفره اصولگرایان برای انتخابات مجلس شد (+) و در سال ۹۲ دبیر ستاد ائتلاف ۲+۱ (+). یک نمونه از اقدامات فخیمه این رسانه این بود که در فاصله سالهای ۸۴ تا ۸۶ در دفاع از «سید حسین موسویان» عضو تیم مذاکره کننده هسته ای، محکوم امنیتی ماجرای هسته‌ای! سنگ تمام گذاشت. طبیعی هم بود. او در همان سالها ۸۲ به بعد نیروی رسانه‌ای نزدیک به حسن روحانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی بود و در بسیاری از سفرها همراهشان بود (+). به عملکرد افتضاح مهر و کلا سازمان تبلیغات در انتخابات ۸۸ و بعد از آن و حمایت از موسوی، اشاره‌ای نمی‌کنم.
  • شباهت یاران قالیباف با یاران روحانی در حوزه اقتصادی بسیار بیشتر است. محمود عسگری آزاد رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی تهران و نماینده اقتصادی قالیباف در انتخابات ۹۲ (مثلا +، + ،+)، جانشین محمدباقر نوبخت در نهاد ریاست‌جمهوری دولت یازدهم شده است(+).
  • محمد هادی ایازی در اوایل اردیبهشت ۹۳، معاونت فرهنگی-اجتماعی شهرداری تهران را رها کرد و قائم مقام وزیر بهداشت شد(+). درباره سابقه سیاسی و عقاید جناب آقای امرودی معاون فعلی شهردار تهران سخن نمی‌گویم.
انتهای مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید


1 × دو =